PROMOCJA - 12 % NA WSZYSTKO PO ZAPISANIU SIĘ DO NEWSLETTERA

PROMOCJA BLACKWEEK -15% WRAZ Z KODEM BLACKWEEK15 NA WYBRANE PRODUKTY - SPRAWDŹ TUTAJ

    Wyobraźmy sobie przez chwilę mieszkanie bez dużej szafy… Gdzie wtedy pomieścilibyśmy wszystkie ubrania, okrycia wierzchnie, akcesoria, buty, sprzęt sportowy i…. doskonale wiemy, że w szafie często trzymamy wiele innych przedmiotów. Dlatego duża, pojemna szafa jest po prostu naszym cichym pomocnikiem w utrzymywaniu porządku.

    Dziś opowiemy o niestandardowym typie tych mebli – o szafach wnękowych. To wyjątkowo popularne w ostatnim czasie rozwiązanie, ponieważ pozwala maksymalnie wykorzystać nawet trudno dostępną przestrzeń. Opowiemy o zaletach i rodzajach szaf wnękowych na wymiar oraz o dodatkowych udogodnieniach, w jakie możemy ją wyposażyć. Będzie też kilka praktycznych porad, co do tego jak zorganizować wnętrze szafy wnękowej. Zapraszamy do lektury!

    Zalety i wady szaf wnękowych

    Aby idealnie wpasować gotowe meble do istniejącej już w mieszkaniu wnęki, trzeba mieć prawdziwe szczęście. Zwykle pojawiają się nieestetyczne szczeliny lub mebel wystaje poza zagłębienie. Szafa wnękowa na wymiar to projekt wykonany specjalnie dla nas. Jest starannie dostosowany do wymiarów luki, którą ma wypełnić. To pierwsza i najważniejszazaleta szaf wnękowych. Oto pozostałe:

    • Z pomocą szafy wnękowej można zabudować dowolne wgłębienie czy lukę, nie tylko w ścianie, ale np. pod schodami czy skosami na poddaszu.
    • Możemy samodzielnie zaprojektować wnętrze szafy, wybrać ilość półek, szuflad czy zaplanować odpowiednio dużo miejsca na wieszaki.
    • Szafa wnękowa może mieć lustro, zamontowane w drzwiach przesuwnych lub zamocowane na specjalnych prowadnicach w jej wnętrzu.
    • Mimo tego, że szafa wnękowa przesuwna zajmuje zwykle przestrzeń do samego sufitu, sprawia wrażenie mniej masywnej, niż wolnostojąca.
    • Odpowiednio duża szafa wnękowa do przedpokoju pomieści wszystkie ubrania i nie trzeba będzie wstawiać drugiej szafy ubraniowej do sypialni czy salonu. To duża oszczędność miejsca.

    A czy szafy wnękowe mają wady? Na pewno na ich wykonanie trzeba poczekać, nie kupimy ich od ręki, tak jak w przypadku gotowych mebli od producenta. Są też droższe od tradycyjnych modeli, ale to zrozumiałe, bo każdy projekt jest w zasadzie unikalny i wykonany na zamówienie.

    Szafy wnękowe nie nadają się też do bardzo wysokich pomieszczeń, np. mieszkań w kamienicach. Po pierwsze, nie prezentują się w nich zbyt atrakcyjnie, a po drugie korzystanie z najwyższych półek wymagałoby wchodzenia na stołek lub drabinkę.

    Rodzaje szaf wnękowych na wymiar

    Szafy wnękowe możemy podzielić z uwagi na kilka aspektów:

    • szafy wnękowe z lustrem i bez;
    • meble dwu-, trzy- i wielodrzwiowe;
    • szafy wnękowe przesuwne i te z drzwiami skrzydłowymi czyli różniące się ze względu na sposób otwierania drzwi;

    Oprócz tego możemy podzielić szafy wnękowe ze względu na sposób wypełniania luki w ścianach i zabudowy:

    • szafy wnękowe standard – ścianki wnęki w ścianie stanowią jednocześnie ściany szafy, a podłoga jest traktowana jako najniższa półka;
    • szafy wnękowe przesuwne, zawierające wszystkie części: ściany, sufit i podłogę;
    • szafy wnękowe narożne – projekty w kształcie litery L.

    Czytaj także: Szafy modułowe: dlaczego są takie funkcjonalne?

    O czym jeszcze pomyśleć przy projektowaniu szaf wnękowych?

    Zakładamy, że projektu szafy wnękowej na zamówienie nie wykonujemy sami, a zlecamy to działanie specjaliście. Nie oznacza to jednak, że nie mamy wpływu na to, jak nasz mebel będzie ostatecznie wyglądał. Na co dobrze zwrócić uwagę?

    Po pierwsze, aby uniknąć błędów i rozczarowań, trzeba dopilnować, aby fachowiec dokładnie wymierzył wnękę. Zdarza się bowiem, że zapomina się o dodaniu grubości drzwi frontowych i szafa nieestetycznie wystaje poza wgłębienie w ścianie.

    Oprócz tego należy pamiętać o dopasowaniu stylistycznym frontów – nie jesteśmy skazani na standardową, dość nijaką płytę MDF. Możemy zamówić drzwi fornirowane, wypełnione rattanową siatką, ozdobną tapetą lub z eleganckim lustrem.

    Warto pomyśleć także o zorganizowaniu miejsca na drobiazgi, akcesoria i ewentualnie specjalistyczny sprzęt, jeśli np. uprawiamy sport. Przejrzyjcie w myślach swoją garderobę i zastanówcie się, czy nie potrzebujecie np. specjalnych kołków na kapelusze lub stojaka na laski i parasole.

    Wnętrze szafy wnękowej na wymiar

    Niewątpliwą zaletą szaf wnękowych na wymiar jest możliwość dopasowania ich wnętrza do naszych potrzeb. Możemy ustalić dowolną liczbę półek, szuflad, pojemników na prowadnicach. Należy jednak pamiętać o kilku istotnych parametrach:

    • Głębokość szafy powinna wynosić minimum 50 cm– taką szerokość bowiem mają wieszaki. Jeśli wymiary wnęki na to pozwalają, zdecydowanie korzystniej jest zdecydować się na projekt szafy z wymiarami co najmniej 60 cm szerokości. Pozwoli to na swobodne przesuwanie wieszaków po drążku.
    • Wysokość półek nie powinna być większa niż 50 cm, ponieważ wyższe stosy ubrań mogą się przewracać. Trudno będzie zachować nam porządek.
    • Drążki dla długich ubrań, takich jak sukienki, czy płaszcze, powinny być zamocowane na wysokości 1,60-1,80 m. Nie powinny być też dłuższe niż metr.

    Dodatkowe udogodnienia szaf wnękowych na wymiar

    Wiecie, co jest najbardziej ekscytujące w projektowaniu szaf wnękowych? Gadżety! Dodatkowe udogodnienia, które możemy zamontować w jej wnętrzu, na pewno podwyższą komfort korzystania z tego mebla. Na co możemy liczyć?

    Przede wszystkim, jeśli nasza szafa wnękowa do przedpokoju jest duża i głęboka, warto zaprojektować w jej wnętrzu oświetlenie. Mogą to być halogeny w suficie lub też listwy LED, przyczepione do boków szafy.

    Jeśli nie przekonuje nas szafa wnękowa z lustrem na drzwiach, nie oznacza to, że musimy rezygnować z tego elementu. Istnieje możliwość zastosowania lustra na prowadnicach, czyli takiego, które będziemy wysuwać jedynie, kiedy zajdzie taka potrzeba! To naprawdę rewelacyjne rozwiązanie!

    Doskonałym pomysłem są też regulowane drążki na wieszaki. Ułatwia to zdecydowanie przechowywanie długich ubrań, kupionych lub wypożyczonych jedynie na specjalną okazję.

    Czytaj także: Szafy przesuwne: przechowywanie nigdy nie było tak proste!

    Przeczytaj również

    Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia there live the blind texts.