PROMOCJA - 12 % NA WSZYSTKO PO ZAPISANIU SIĘ DO NEWSLETTERA

PROMOCJA BLACKWEEK -15% WRAZ Z KODEM BLACKWEEK15 NA WYBRANE PRODUKTY - SPRAWDŹ TUTAJ

    Meble drewniane goszczą w naszych wnętrzach od wieków. Są synonimem elegancji i dobrego smaku. Wysokiej jakości drewno jest cenionym surowcem o ekskluzywnym wydźwięku, a po połączeniu go z formą komody, otrzymujemy prawdziwe combo luksusu. Rynek meblarski cieszy się niezwykle bogatą ofertą komód drewnianych. Nowoczesne projekty obejmują zarówno minimalistyczne i proste formy, jak i meble stylizowane na antyczne czy ludwikowskie. Designerzy prześcigają się w pomysłach, a pole do popisu mają ogromne, dlatego, że drewno jest materiałem, który ogólnie rzecz biorąc (zależy to bowiem od gatunku) łatwo poddaje się obróbce.

    W naszej dzisiejszej publikacji opowiemy krótko o tym, skąd się wzięły drewniane komody oraz jakie zalety sprawiają, że są tak bardzo lubiane. Powiemy też o najpopularniejszych rodzajach drewna, które wykorzystuje się w produkcji tych elementów wyposażenia. Skupimy się także na tym, do jakich koncepcji stylistycznych pasują komody drewniane. Uchylimy rąbka tajemnicy – tych nurtów jest całkiem sporo! Gotowi?

    Skąd się wzięła komoda w salonie?

    Komoda to mebel o królewskich korzeniach. Prawdopodobnie pojawiła się mniej więcej w XVII wieku we Francji. Na drodze funkcjonalnej ewolucji zastąpiła skrzynie na ubrania, które nie były tak komfortowe w użytkowaniu, jak meble z szufladami, czy półkami. Zresztą samo słowo komoda pochodzi z języka francuskiego (fr. commode) i oznacza „wygodny”.

    Meble z dworskich komnat stały na nóżkach. Były masywne i majestatyczne w swoim pięknie. Zachwycały kunsztownym fornirem lub rzeźbionymi ornamentami. Często inkrustowano je drogimi kamieniami, czyniąc z nich prawdziwe arcydzieła sztuki. Komody drewniane były pełnymi gracji królowymi pałacowych komnat. Z czasem weszły również na salony zwykłych ludzi i choć nie były już takie wystawne, to nadal zachwycały swoją urodą i funkcjonalnością.

    We współczesnym świecie, zwłaszcza w XX wieku, drewniane komody straciły nieco na popularności, na rzecz meblościanek i segmentów, jednak dziś notują piękny comeback, zachwycając bogatym wyborem projektów w różnych stylach.

    Drewniane komody – jakie mają zalety?

    Nowoczesne komody drewniane cieszą się niezmienną popularnością, ponieważ nie brakuje im zalet. Oto lista atutów, które sprawiają, że są tak lubiane:

    • Drewniane komody do salonu to meble solidne i trwałe. To inwestycja na lata, zwłaszcza że drewno pięknie się starzeje i może służyć nawet kilku pokoleniom.
    • Drewno oddycha i jest zdrowe. Dzięki właściwościom antystatycznym nie przyciąga kurzu, a co za tym idzie, nie uczula. To najlepszy materiał na meble dla alergików. 
    • Meble z drewna cały czas „pracują”. Mają właściwości higroskopijne, co oznacza, że pomagają regulować poziom wilgoci w pomieszczeniu.
    • Komody drewnianeeleganckie i ponadczasowe. Zwłaszcza te z wysokiej jakości drewna egzotycznego lub szlachetnego dębu.
    • Każda drewniana komoda jest unikalna, dzięki jedynemu w swoim rodzaju usłojeniu desek.

    Stare komody drewniane to meble z duszą. Czasem warto zajrzeć na strych domu po dziadkach lub odwiedzić sklep z antykami, aby w naszym mieszkaniu zagościł niepowtarzalny klimat.

    Czytaj także: Biała komoda – poznaj zalety klasycznych mebli

    Z jakiego drewna wykonuje się komody?

    Na rynku znajdziecie wiele ofert drewnianych komód do salonu, wykonanych zarówno z lokalnych gatunków drewna, jak i z egzotycznych surowców. Oto kilka najbardziej popularnych europejskich rodzajów drewna, z których powstają piękne komody do salonu:

    • Sosna – najtańszy surowiec, mimo to cieszy się najciekawszym usłojeniem. Dlatego sporo komód drewnianych sosnowych pokrywa się wyłącznie lakierem, aby zachować obraz słojów. 
    • Dąb – gatunek drewna często stosowany w meblarstwie. To twarde (przez co też trudne w obróbce), ale bardzo trwałe drewno, więc często można znaleźć wiekowe, stare komody drewniane o prostym designie, pozbawionym detali.
    • Buk – charakteryzuje się podatnością na obróbkę, więc drewniane komody bukowe mogą nawet zawierać gięte elementy.
    • Jesion – sprężyste drewno o dość wysokim stopniu twardości, stosowany często w technice ozdobnego fornirowania.

    Komody drewniane z odległych kontynentów

    Jeśli chodzi o gatunki egzotyczne, to komody drewniane nowoczesne, które produkuje się z zagranicznych surowców, są dużo bardziej ekskluzywne i mogą być droższe. Na liście surowców z innych kontynentów znajdują się m.in. palisander, cedr, heban, mahoń oraz mango. Charakteryzują się one dużo większą trwałością, niż rodzime gatunki drzew. Z racji tego, że rosną w strefach, w których panują wysokie temperatury, ich struktura jest bardziej zbita, aby ograniczyć wytrącanie wody. Co za tym idzie, nowoczesne komody drewniane z egzotycznego drewna są bardziej odporne na wilgoć.

    Jedną z propozycji Italia Style jest model Colette wykonany z drewna mango. To piękny mebel z czterema drzwiczkami i dwiema szufladami, który pomalowano białą farbą i efektownie postarzono. Dzięki czemu ta komoda drewniana do sypialni wygląda tak, jakby pamiętała czasy sprzed kilku setek lat! Pasuje w sam raz do wnętrza z duszą!

    Do jakich stylów pasują drewniane komody?

    Podczas omawiania zalet drewnianych komód nie wspominaliśmy o uniwersalności stylistycznej. Spieszymy zatem naprawić nasz błąd. Otóż komody drewniane do salonu mają naprawdę duży potencjał aranżacyjny. Chodzi zarówno o dopasowanie do reguł wielu nurtów, jak i fakt, że sprawdzają się świetnie i w salonie, i w sypialni. W niejednym mieszkaniu stoją także w przedpokoju. W sypialni mogą posłużyć jako miejsce na bieliznę, drobne elementy garderoby

    W salonie można trzymać w nich dokumenty, ważne pisma, książki, czy inne, drobne bibeloty, których dziwnym trafem zawsze mamy w mieszkaniu pod dostatkiem.

    Jasne komody drewniane nowoczesne sprawdzają się świetnie w stylach skandynawskim, boho oraz marynistycznym. Równie dobrze będą prezentować się w mieszkaniach, w których myślą przewodnią są trendy eko – drewno wygląda pięknie w towarzystwie zielonych roślin doniczkowych.

    Drewniane komody o ciemnym, nasyconym wybarwieniu są bardziej szlachetne, dlatego też pasują np. do eleganckich gabinetów, urządzonych w stylu kolonialnym. Doskonale prezentują się również w wiejskiej posiadłości, w której króluje modny od kilku sezonów styl rustic vogue, łączący sielski klimat z luksusowymi elementami. Komody rustykalne drewniane w ciemnym kolorze są również idealne do wnętrz vintage i retro.

    Warto jeszcze wspomnieć, że niektóre rodzaje drewna bardzo dobrze przyjmują farbę. A malowane meble mają jeszcze większą możliwość harmonijnego wpasowania się w wystrój konkretnego wnętrza. Np. komody drewniane białe będą doskonałe do sypialni w stylu romantycznym.

    Zobacz również: Co postawić na komodzie a co na kominku

    Przeczytaj również

    Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia there live the blind texts.