Designerskie fotele ogrodowe – sposób na modny sezon letni!

polecane produkty

Nowoczesny fotel ogrodowy Push w kolorze szarym

Nowoczesny fotel ogrodowy Push w kolorze szarym

13969.11 PLN
Dostępność do 21 dni
Dodaj do ulubionych
Elegancki fotel ogrodowy Antracite w kolorze czarnym

Elegancki fotel ogrodowy Antracite w kolorze czarnym

3172.31 PLN
Dostępność do 45 dni
Dodaj do ulubionych
Fotel bujany Lillian do ogrodu w kolorze białym

Fotel bujany Lillian do ogrodu w kolorze białym

754.37 PLN
Dostępność do 120 dni
Dodaj do ulubionych
Fotel ogrodowy Cuyen Sand

Fotel ogrodowy Cuyen Sand

6360.25 PLN
Dostępność do 28 dni
Dodaj do ulubionych
Fotel ogrodowy Keilani

Fotel ogrodowy Keilani

5945.42 PLN
Dostępność do 45 dni
Dodaj do ulubionych


Jak to dobrze, że era plastikowych mebli ogrodowych się skończyła! Oczywiście, od czasu do czasu można jeszcze spotkać w sklepach plastikowe fotele ogrodowe, jakie znamy z poprzednich dekad, jednak są one totalnie passé. Zapewniamy, że na rynku dostępnych jest wiele innych, designerskich modeli, które zmienią zwykłe patio w elegancką strefę relaksu. Jeśli Twój taras czy ogród znajduje się z przodu domu, tym bardziej powinieneś pamiętać, że skoro jest na widoku, automatycznie staje się wizytówką nie tylko całej posiadłości, ale przede wszystkim, jego właściciela.

Aby ułatwić Ci wybór mebli ogrodowych, który przy tak dużym natłoku propozycji, wcale nie jest łatwy, stworzyliśmy właśnie ten wpis. Poświęciliśmy go w całości fotelom ogrodowymwiszącym, bujanym i stojącym. Sprawdziliśmy, jakie materiały są obecnie najmodniejsze, jeśli chodzi o trendy aranżacji zewnętrznych. Podpowiemy też, na co zwrócić uwagę podczas wyboru idealnych dla Ciebie foteli ogrodowych! Zapraszamy!

Na co zwrócić uwagę wybierając fotele ogrodowe?

Wybór foteli ogrodowych nie może być przypadkowy. Aby zdecydować się na odpowiedni model, warto kierować się nie tylko gustem i upodobaniami. Równie ważny jest aspekt praktyczny, na który składa się kilka atrybutówtych mebli. Oto lista najważniejszych kwestii, jakie należy rozważyć, wybierając fotele ogrodowe:

Rozkołysz się, czyli fotele ogrodowe wiszące

W ciągu ostatnich dwóch dekad rynek mebli zewnętrznych wzbogacił się o oryginalne fotele ogrodowewiszące. W swojej budowie wykorzystują one najczęściej metalowy stelaż, do którego podczepiona jest kopuła siedziska. Najczęściej są to fotele ogrodowe rattanowe.

Wiszące egzemplarze to świetne meble na balkony o niewielkich metrażach. Wygodnie jest w nich czytać książkę, słuchać podcastu, czy po prostu rozkoszować się dźwiękami natury. Nie sprawdzą się jednak w roli krzeseł ogrodowych dla gości. Choćby ze względu na ich spore rozmiary trudno wyobrazić sobie, by mogło być ich na tarasie więcej niż dwa. Jednak warto podkreślić, że z punktu widzenia wypoczynku fotele ogrodowe wiszące biją na głowę większość modeli. Są ultrakomfortowe i niejeden użytkownik na pewno uciął sobie w nich drzemkę. Niektóre modele foteli ogrodowych wiszących nie posiadają stelaża, przeznaczone są bowiem do zamocowania ich do tarasowego sufitu. Warto to sprawdzić przed zakupem.

Czytaj także: Narożniki ogrodowe - luksusowy wypoczynek na świeżym powietrzu


Fotele bujane ogrodowe

Fotele ogrodowe bujane to najnowszy trend w aranżacji outdoorowych przestrzeni wypoczynkowych. Nie mówimy o typowych, rattanowych wersjach, bo te są z nami już od wielu lat. Jednak w ostatnim czasie na rynku pojawiły się fotele bujane ogrodowe z prawdziwie designerskim sznytem, które nie przypominają babcinego fotela na biegunach.

Oczywiście, w podejściu tradycyjnym nie ma nic złego, jednak fotele rattanowe ogrodowe bujane mają dość wąski potencjał, jeśli chodzi o dopasowanie do konkretnego stylu. Nie sprawdzą się u osób, które cenią luksus i minimalizm, za to będą idealne dla wielbicieli boho, stylu rustykalnego, czy skandynawskiego.

Fotele ogrodowe bujane w nowoczesnej odsłonie wykonane są często z metalu, malowanego na różny kolor. W sklepie Italia Style znajdziesz np. kolekcję Lillian. Meble z tej serii dostępne są w pięciu odcieniach m.in. zielonym i purpurowym. Prostota ich formy pozwala na dużo większą swobodę, jeśli chodzi o dopasowanie do wybranej stylistyki.

Fotele rattanowe ogrodowe kontra drewniane

Rattan (oraz jego sztucznie wytwarzana odmiana – technorattan) i drewno to materiały, które nadal są najchętniej wykorzystywane do produkcji mebli do ogrodu. Które z nich są lepsze?

Fotele drewniane ogrodowe są dużo bardziej ekskluzywne, niż meble rattanowe. Ceni się w nich unikalne, naturalne usłojenie. Jednak jeśli drewno jest wystawione na stałe działanie wilgoci, jego legendarna trwałość staje się mitem. O drewno trzeba dbać, dlatego fotele ogrodowe drewniane należy przykrywać pokrowcami. Dużo większą trwałością, niż nasz rodzimy dąb, buk, czy sosna, charakteryzuje się drewno egzotyczne.

Fotele ogrodowe rattanowe są lżejsze, dużo bardziej ozdobne, dają producentom więcej możliwości w tworzeniu kształtów. Urokliwe, ażurowe siedziska i oparcia cudownie prezentują się w promieniach letniego słońca. Z rattanem należy jednak uważać – nie wolno zostawiać go na deszczu. Najlepiej te meble przeznaczyć na zadaszone tarasy, czy altany.

Jeśli chodzi o odporność na kiepskie warunki atmosferyczne, dużo lepiej wypada technorattan, czyli polipropylen, wzmacniany syntetycznymi żywicami. To połączenie sprawia, że meble ogrodowe z technorattanu są odporne na działanie promieni UV, wilgoć czy przypadkowe zarysowania. Dlatego jeśli Twoje fotele ogrodowe będą pozostawać bez zadaszenia, najlepszym rozwiązaniem jest sztuczny rattan.

Jaki stolik do foteli ogrodowych?

Niemal w każdym przypadku do foteli ogrodowych będziesz potrzebował pasującego stołu. Pytanie, czy szukać stołu ogrodowego z tej samej kolekcji? To zależy. W designie nie ma bowiem sztywnych ram i bezwzględnych zasad, które zakazują Ci wybierać meble od różnych projektantów i zestawiać je ze sobą. Jednak należy to robić ze smakiem i absolutną rozwagą – przesadzić jest bowiem bardzo łatwo. Dlatego jeśli brak Ci zmysłu estetycznego wybierz stolik z tej samej kolekcji, co fotele ogrodowe. Jeśli nie znajdziesz mebli z tej samej serii, szukaj podobnych kształtów, materiałów i kolorystyki. W każdym zestawieniu musi być jakiś wspólny mianownik, wizualny punkt zaczepienia.

Zobacz również: Dywany zewnętrzne - czym różnią się od tradycyjnych?

Przeczytaj również