Do jakich wnętrz pasują łóżka 120x200?
polecane produkty
Któż z nas nie lubi się porządnie wyspać? Nie zawsze mamy możliwość wstawienia do sypialni królewskiego łoża małżeńskiego, nie oznacza to jednak, że jesteśmy skazani na niewygody, bądź kanapę w salonie. Jeśli tylko możemy przeznaczyć w mieszkaniu jeden pokój, który spełni rolę oazy nocnego relaksu, to należy to zrobić. Nawet niewielką sypialnię da się urządzić funkcjonalnie i atrakcyjnie. Niezbędne jest jednak wybranie mebli o mniejszych gabarytach, np. łóżka 120x200.
Właśnie o tych meblach będzie dzisiejszy wpis. Łóżka 120x200 to najmniejsze modele łóżek dwuosobowych. To rozwiązanie nie tylko do sypialni małżonków, sprawdzają się bowiem także w innych miejscach, jak np. pokój młodzieżowy. Opowiemy Wam dziś o tym, na co zwrócić uwagę wybierając małe łóżka, jakie będą najlepsze oraz w jakich sytuacjach postawić właśnie na nie. Zapraszamy do lektury!
Kiedy zdecydować się na łóżko 120x200?
Zacznijmy od tego, że aby się wygodnie wyspać, dorosły człowiek o standardowej posturze potrzebuje powierzchni szerokiej na ok. 60 cm. Łatwo obliczyć, że łóżko 120x200 będzie najmniejszym modelem, które umożliwi dwóm osobom komfortowy wypoczynek. Jeśli nie należymy do grona zadeklarowanych wiecznych singli, trzeba liczyć się z tym, że mniejsze modele nie spełnią swojej funkcji. Oto w jakich sytuacjach zdecydować się na łóżko 120x200:
- Mała sypialnia. Niewielki metraż to główny argument, przemawiający za tym, aby zdecydować się na łóżko 120x200. Ważne jest jednak, aby nie zajmowało całej powierzchni pokoju i aby można było je w miarę możliwości swobodnie obejść przynajmniej z trzech stron. Ułatwi to takie czynności, jak ścielenie, czy rutynowe sprzątanie.
- Pokój młodzieżowy. Jeśli wymiary pomieszczenia na to pozwalają, warto zapewnić dziecku wygodne miejsce do spania. Łóżko młodzieżowe 120x200 będzie na pewno dużo lepsze dla zdrowia młodego kręgosłupa, niż rozkładana kanapa z funkcją spania.
- Mieszkanie singla. To, że nie mamy partnera, nie oznacza, że nie chcemy się wygodnie wyspać. Co więcej, zmiany to jedyna stała w życiu, więc nie możemy przewidzieć, czy w naszym życiu nie pojawi się osoba, która zechce z nami dzielić alkowę. Łóżko 120x200 to zatem optymalne rozwiązanie.
- Kawalerka. Nie wszystkie, ale niektóre mieszkania jednoosobowe, mają wydzieloną osobną strefę sypialnianą. Z uwagi na oszczędność przestrzeni łóżko z pojemnikiem 120x200 to maksimum tego, na co możemy sobie pozwolić.
- Sypialnia na antresoli. Nie jest to rozwiązanie spotykane często, ale ma wiele zalet i coraz więcej osób decyduje się na wydzielenie miejsca do spania właśnie na dobudowanym półpiętrze. Nie ma tam zwykle zbyt wiele miejsca, jednak mając na uwadze własny komfort, łóżko 120x200 to minimum, jakie musimy sobie zapewnić.
Czy łóżko tapicerowane 120x200 jest lepsze, niż drewniane?
Na rynku mamy cały wachlarz łóżek. Różnią się one nie tylko wymiarami, ale także materiałem wykonania, formą, obecnością, bądź brakiem pojemników. Wybierając rodzaj małego łóżka, warto przeanalizować pewne fakty.
Pierwsza uwaga jest taka, że kontynentalne łóżka tapicerowane 120x200 są masywne i wysokie. A zatem, jeśli nasza sypialnia jest niewielka (ma, powiedzmy, 2,5 m na 3 m), to duża bryła totalnie ją przytłoczy. W przypadku naprawdę niewielkich pomieszczeń warto postawić na łóżka stelażowe drewniane. Są one dużo niższe i przede wszystkim lżejsze wizualnie.
Łóżko tapicerowane 120x200 świetnie sprawdzi się za to w pokoju nastolatki lub w sypialni, która ma co najmniej 4 metry szerokości i 4 długości. Takie wymiary pozwolą na obejście łóżka z każdej strony, poza tym zostanie nam jeszcze trochę przestrzeni na ozdobne lustro oraz, bardzo ważne, szafki nocne. To niezbędny dodatek do łóżek tapicerowanych kontynentalnych, które potrzebują obok siebie elementów dekoracyjnych, łagodzących wrażenie masywności.
Zobacz również: Łóżka dla dzieci, które zapragniesz mieć w swoim domu!
Gdzie najlepiej sprawdzi się łóżko metalowe 120x200?
Na stelaże wykonane z metalu warto spojrzeć pod kątem stylistycznym. Najlepiej bowiem pasują do nowoczesnych loftów. Po pierwsze, to tworzywo idealnie wpisuje się w koncept stylu industrialnego. Po drugie, łóżka metalowe 120x200 są zazwyczaj niskie, a to jest w loftach bardzo mile widziane. W tego typu przestrzeniach wykorzystywane jest oświetlenie, które często zwisa z sufitu na długich kablach. Wysokie łoża są zatem w tym kontekście niepraktyczne, ponieważ siadając na nich, moglibyśmy zawadzać głową o lampy wiszące. Metalowe łóżka dodają także surowości wnętrzu, a to bardzo pożądana w tej konwencji cecha.
Łóżko młodzieżowe 120x200
W kontekście pokoju dziecka, łóżko młodzieżowe 120x200 nie jest wcale takie małe. Można by nawet powiedzieć, że to namiastka luksusu – ponad metr szerokości dla jednej osoby to bardzo dużo. Są jednak sytuacje, że w pokoju śpią np. dwie dziewczynki. Czasem trudno jest w nim zmieścić dwa osobne łóżka, więc taki model wydaje się być rozsądnym rozwiązaniem.
Warto podkreślić, że dla dziecka dużo lepszą opcją jest tradycyjne łóżko z wygodnym materacem, niż rozkładana kanapa z funkcją spania. Chodzi nie tylko o komfort leżenia, ale także o kwestie higieniczne. Na sofie przecież siadamy, nie zawsze w czystych ubraniach, czasem wskoczy na nią kot lub pies, rozsypią się chrupki.... Łóżko jest przeznaczone jedynie do spania, więc jest mniejsza szansa, że z jego powierzchni różnego rodzaju zarazki dostaną się na pościel dziecka.
Czytaj także: Łóżka kontynentalne - 5 powodów, dla których warto je mieć!
Łóżko 120x200 w mieszkaniu z antresolą
Na antresoli sprawdzi się coś lekkiego. Najlepsze będzie łóżko 120x200 wykonane z palet lub sam materac. Łóżko drewniane 120x200 również nie jest zakazane. Najważniejszym czynnikiem, decydującym o wyborze modelu, powinna być w tym przypadku wysokość. Na antresoli mamy zwykle niewielką odległość do sufitu. Dlatego, nie chcąc „kraść” przestrzeni, powinniśmy wybierać małe łóżka bez nóżek, jak najniższe, takie, które pozostawią sporo miejsca między materacem a sufitem.
Oczywiście, łóżka kontynentalne odpadają tu w przedbiegach. Pozostaje nam wybierać z modeli ze stelażami. Najlżejsze wizualnie będą łóżka metalowe 120x200. W przypadku drewnianych warto postawić na zwykłe, proste modele bez zagłówka.