Fotele kubełkowe – co to za wynalazek?

polecane produkty

Octav Herb fotel w stylu vintage

Octav Herb fotel w stylu vintage

1747.40 PLN
Dostępność do 45 dni
Dodaj do ulubionych
Fotel Docent

Fotel Docent

3444.25 PLN
Dostępność do 7 dni
Dodaj do ulubionych


Fotele kubełkowe to nazwa, którą w pierwszej kolejności kojarzy się z wyścigowymi autami. Słysząc tę frazę wielu przychodzą także na myśl fotele gamingowe kubełkowe, które służą graczom do wielogodzinnego spędzania czasu przed komputerem lub konsolą. Termin ten jednak został zaadaptowany także dla mebli salonowych. Fotele kubełkowe do pokoju są bardzo popularnym dodatkiem do kącików kawowych, czy stref jadalnianych. Znajdują też szerokie zastosowanie w przestrzeniach publicznych, takich jak kawiarnie, galerie sztuki, itp.

Aby poznać jak najlepiej odmianę foteli kubełkowych do pokoju, zapraszamy do dzisiejszego wpisu. Opowiemy w nim o podstawowych cechach, jakimi wyróżniają się fotele kubełkowe. Przytoczymy kilka przykładów designerskich modeli, a także sprawdzimy, do jakich pomieszczeń pasują, zarówno z punktu widzenia funkcjonalnego, jak i stylistycznego.

Fotele kubełkowe samochodowe a „zwykłe”

Kiedy wpiszemy w wyszukiwarkę Google hasło „fotel kubełkowy”, otrzymamy wiele wyników, dotyczących siedzeń do wyścigowych aut. Obok nich jednak pojawi się szereg barwnych siedzisk wypoczynkowych, które doskonale nadają się do salonów. A zatem powstaje pytanie: fotele kubełkowe, co to właściwie znaczy? Czy podobieństwo między fotelem kubełkowym samochodowym a fotelem kubełkowym do salonu leży jedynie w nazwie? Sprawdźmy!

Fotele kubełkowe samochodowe montowane są w dużej mierze w autach rajdowych lub przeznaczonych do sportowej jazdy. Mają za zadanie podwyższać stopień bezpieczeństwa i utrzymać kierowcę w maksymalnie stabilnej pozycji podczas gwałtownych manewrów na torze. Budowę foteli kubełkowych samochodowych cechuje ogólne ustabilizowanie ciała, wsparcie odcinka szyjnego oraz usztywnienie boków. Siedziska są też głębsze i węższe. Fotele kubełkowe samochodowe są też specjalnie wyprofilowane, dzięki czemu nadają się do szybkiej, sportowej jazdy.

Z kolei pod nazwą fotele kubełkowe do pokoju kryją się meble bardzo zwarte i kompaktowe. Spróbuj wyobrazić sobie kubeł. Dokładnie tak, kubeł. A teraz przedstaw sobie sytuację, w której w niego (a w zasadzie „do niego”) siadasz. Czujesz, że musisz nieco przykucnąć, aby w się w niego zanurzyć? Czujesz, że jest głębszy, że się zatapiasz, że otulają Cię jego ścianki? Takie właśnie są fotele kubełkowe do salonu.

Różnice i podobieństwa między odmianami foteli kubełkowych

Jakie są zatem różnice i podobieństwa między takimi siedzeniami do aut a fotelami kubełkowymi do salonu? Otóż to, co łączy oba modele to na pewno:

Różnice między fotelami kubełkowymi do pokoju a tymi do rajdowych aut są takie:

Czytaj także: Fotele z podnóżkiem - o co tyle hałasu


Fotele kubełkowe do salonu

Skupmy się teraz w całości na fotelach kubełkowych do pokoju. Zdajesz sobie oczywiście sprawę z tego, że ta nazwa odnosi się do wielu modeli. Fotele kubełkowe różnią nie tylko formą, ale także materiałem obiciowym, kolorem, rodzajem podstawy, czy stylistycznymi detalami. Bez trudu znajdziesz taki fotel kubełkowy, który absolutnie harmonijnie wpasuje się w wystrój Twojego wnętrza.

Designerskie fotele kubełkowe mają często zabudowaną podstawę, dzięki czemu ich forma jest jeszcze bardziej zwarta i skupiona. Przykładem takiego siedziska jest model Gilles Rosa Antico. To fotel z oparciem w kształcie muszelki. Jest wyjątkowo zgrabny, a przy tym wygodny. Komfort siedzenia podwyższa miękka, welurowa tapicerka.

Równolegle do zabudowanych form, znajdziesz fotele kubełkowe do pokoju na długich nóżkach. Te z kolei całą swoją masę skupiają w korpusie, dzięki czemu są dużo lżejsze wizualnie, niż modele z zakrytą podstawą. Formatem i gabarytami bliżej im do miękkich krzeseł, niż obszernych, wypoczynkowych uszaków. Mimo tego, że fotele kubełkowe mają zabudowane boki i bardzo często podłokietniki, to świetnie zastępują krzesła jadalniane. Przy stole sprawdzają się rewelacyjnie!

Fotele kubełkowe – rozwiązanie nie tylko do mieszkania

Fotele kubełkowe do salonu są mniejsze, lżejsze wizualnie, bardziej designerskie, niż klasyczne uszaki. Są też wygodniejsze od krzeseł. Z tego też powodu bardzo często pełnią funkcję siedzisk w przestrzeniach użyteczności publicznej.

Fotele biurowe kubełkowe bardzo często stanowią bazowe wyposażenie sal szkoleniowych i konferencyjnych. Pozwalają one uczestnikom różnych eventów na wygodne siedzenie przy stole, robienie notatek, czy korzystanie z mikrofonów konferencyjnych. W salkach seminaryjnych sprawdzi się np. model Tuka. To fotel kubełkowy szary, oparty na drewnianych nóżkach. Zarówno korpus, jak i stelaż utrzymane są w ciemnym odcieniu. Mebel jest neutralny zarówno stylistycznie, jak i kolorystycznie. Oczywiście, można także znaleźć fotele kubełkowe w bardziej zdecydowanych odcieniach, jak np. turkusowy Strike Lo lub niebieski Kyoyo.

Fotele kubełkowe prezentują się także świetnie w kawiarniach czy profesjonalnych gabinetach. Wszędzie tak, gdzie zasiada się przy niewielkich stolikach kawowych.

Fotel gamingowy kubełkowy – nie tylko dla graczy!

Rolę wygodnego siedziska do biurka może przejąć także fotel gamingowy kubełkowy. Ten typ jest najbliższy wizualnie fotelom kubełkowym w autach rajdowych. Krzesło gamingowe pozwala na wygodne i długie siedzenie przy biurku, dlatego doskonale zastąpi tradycyjne krzesło obrotowe. Zresztą na rynku znajdziesz niejeden fotel kubełkowy obrotowy, który oprócz tego, że można się na nim kręcić, posiada możliwość regulacji większości elementów. To sprawia, że zasługuje na miano maksymalnie ergonomicznego. Dlatego jeśli pracujesz zdalnie, bądź szukasz najlepszego siedziska do długich godzin w biurze, rozejrzyj się za fotelem gamingowym kubełkowym.

Zobacz również: Wiszące fotele - zaczarowany świat nie tylko dla dzieci

Przeczytaj również