Fotele rozkładane – na straży wygody!

polecane produkty

Rozkładany fotel Luxory do salonu

Rozkładany fotel Luxory do salonu

12402.09 PLN
Dostępność do 45 dni
Dodaj do ulubionych
ROZKŁADANY FOTEL OGRODOWY NOEMI

ROZKŁADANY FOTEL OGRODOWY NOEMI

929.78 PLN
Dostępność do 45 dni
Dodaj do ulubionych
Rozkładany fotel ogrodowy Maryland

Rozkładany fotel ogrodowy Maryland

2331.29 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Rozkładany fotel elektryczny Lift Tobacco

Rozkładany fotel elektryczny Lift Tobacco

3580.04 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Czarny rozkładany fotel elektryczny Lift

Czarny rozkładany fotel elektryczny Lift

3580.04 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Fotel rozkładany Zugo

Fotel rozkładany Zugo

3927.25 PLN
Dostępność do 7 dni
Dodaj do ulubionych
Designerski fotel Giacarta

Designerski fotel Giacarta

6960.00 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych


Organizując przestrzeń wypoczynkową w salonie, najchętniej wybieramy meble wygodne i funkcjonalne. Rozkładane kanapy lub narożniki to najrozsądniejszy wybór dla właścicieli mieszkań, w których trudno wydzielić osobny pokój gościnny. Alternatywą dla sof, która gwarantuje dodatkowe, awaryjne miejsce do spania, są rozkładane fotele. Zajmują one mniej miejsca i mają szereg innych zalet, o których opowiemy w tym wpisie.

Wiele foteli rozkładanych posiada dodatkowe ulepszenia (np. wysuwany podnóżek), dzięki czemu gwarantują dużo lepszą jakość wypoczynku. Niektóre modele rozkładają się całkowicie, umożliwiając spanie, a niektóre, jak np. fotele telewizyjne rozkładane pozwalają na przyjęcie jedynie pozycji półleżącej. Bogactwo ofert na rynku sprawia, że przy odrobinie wysiłku znajdziesz taki fotel rozkładany, który spełni wszystkie Twoje potrzeby. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Tego również dowiesz się z naszego artykułu!

Dwa rodzaje foteli rozkładanych – gdzie się sprawdzą?

Zasadniczo możemy podzielić te meble na dwa typy: fotele rozkładane do spania, czyli takie, które można zamienić w łóżko, oraz fotele rozkładane, umożliwiające przyjęcie pozycji półleżącej. Każdy z nich pełni inną rolę i sprawdza się w innych pomieszczeniach.

Fotele rozkładane z funkcją spania i pojemnikiem na pościel to najczęściej rezerwowe łóżko. Kupuje się je głównie dlatego, aby mieć zapasowe posłanie dla niespodziewanych gości, które będzie można wykorzystać również jako zwykły fotel wypoczynkowy. W tej roli rozkładane fotele sprawdzają się również w kawalerkach, mikroapartamentach i pokojach dziecięcych. Fotele rozkładane dla dzieci do spania mogą pełnić funkcję łóżka dla dziecka, ale mogą być również nadprogramowym posłaniem dla koleżanek i kolegów Twojej pociechy, biorących udział w niezwykłej przygodzie, zwanej „nocowaniem”.

Fotele rozkładane do pozycji półleżącej to siedziska dla osób ceniących maksymalną wygodę. Takie modele umożliwiają wyciągnięcie i oparcie nóg na podnoszonym szezlongu lub wysuwanym podnóżku. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie pozycji, która umożliwia absolutne odprężenie.

Zobacz również: Fotele, które skradną twoje serce!

Fotele rozkładane – drzemka i inne zalety

Fotel rozkładany to mebel człowieka sukcesu! Skąd to śmiałe stwierdzenie? Otóż krótka drzemka w ciągu dnia (tzw. power nap) pomaga zwalczyć zmęczenie i odświeżyć umysł. Wielu wybitnych biznesmenów korzysta z jej dobrodziejstw. A czyż rozkładane fotele nie są stworzone po to, aby na chwilę zmrużyć oko? No właśnie! Pójdźmy zatem o krok dalej i sprawdźmy, jakimi jeszcze zaletami mogą pochwalić się fotele rozkładane:

Fotele rozkładane jednoosobowe mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje i gadżety, takie jak masażer w oparciu, możliwość bujania się, obrotowe lub podgrzewane siedzisko, sterowanie pilotem.


Czy rozkładane fotele mają wady?

Trudno jest znaleźć mebel obiektywnie doskonały. To, co dla niektórych jest wadą, dla innych może być zaletą. Jednak jeśli mielibyśmy wskazać uchybienia i aspekty, które mogą być problematyczne w przypadku rozkładanych foteli, to wady tyczyłyby się poszczególnych modeli, a nie samej idei tych mebli.

Niektóre fotele rozkładane z funkcją spania nie są tak wygodne, jak łóżka sypialniane. Dużo lepsze są na pewno te z wypełnieniem sprężynowym. W kontekście wygody nie najlepiej wypadają fotele rozkładane z pianki poliuretanowej. Owszem, sprawdzają się podczas sporadycznych noclegów, jednak nie zastąpią łóżka. Nie są też polecane, jako zamiennik komfortowej sofy z funkcją spania do kawalerki.

Nie warto też oszczędzać i szukać tanich foteli rozkładanych. Pamiętajmy, że za niską ceną stoją zwykle materiały niezbyt wysokiej jakości. W przypadku foteli rozkładanych istnieje ryzyko, że mechanizmy umożliwiające ich rozłożenie szybko się zużyją.

Fotel rozkładany do spania – co sprawdzić przed zakupem?

Oto obiecana lista kwestii, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru fotela rozkładanego do spania:

Czytaj także: Fotel uszak od A do Z

Fotele rozkładane dla dzieci do spania

W ostatnim czasie na popularności zyskują fotele rozkładane dla dzieci do spania. Ale czy to na pewno dobry pomysł?

Jeśli rozkładany fotel ma zastąpić łóżko, obowiązkowo powinno się postawić na wypełnienie sprężynowe, ponieważ ciało dziecka, w tym również kręgosłup, jest ciągle w fazie rozwoju. Niewłaściwe miejsce do spania może wpłynąć na pojawienie się wad postawy. Fotel rozkładany do spania z materacem z pianki należy traktować jako opcjonalne, sporadyczne spanie dla kolegów lub koleżanek.

Oczywiście, nie oznacza to, że na rynku nie ma rozkładanych foteli dla dzieci, które mogą zastąpić łóżko. Czasem są jedyną opcją, zwłaszcza w przypadku małych, wąskich pokoików w mieszkaniach w blokach. Należy jednak ze szczególną troską sprawdzać parametry łóżka, np. czy dziecko po rozłożeniu może się wygodnie wyciągnąć. W takich przypadkach należy też zadbać o to, żeby fotel rozkładany z funkcją spania miał pojemnik na pościel.

Przeczytaj również