Fotele uszaki z podnóżkiem – przepis na wypoczynek idealny!

polecane produkty

Fotel My Way MW001

Fotel My Way MW001

5012.25 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Fotel Fully

Fotel Fully

4302.54 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Klasyczny fotel z podnóżkiem Carlotta

Klasyczny fotel z podnóżkiem Carlotta

13408.23 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Elegancki fotel Paltrona Char

Elegancki fotel Paltrona Char

4402.17 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Wypoczynkowy fotel z podnóżkiem Lounge

Wypoczynkowy fotel z podnóżkiem Lounge

13322.13 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Designerski fotel Tionque do kuchni, salonu

Designerski fotel Tionque do kuchni, salonu

13801.83 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Fotel Coco

Fotel Coco

12351.66 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Fotel ogrodowy Florencia

Fotel ogrodowy Florencia

4930.00 PLN
Dostępność do 45 dni
Dodaj do ulubionych
Biały fotel ogrodowy Maryl White

Biały fotel ogrodowy Maryl White

623.67 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Biały fotel ogrodowy Lexie

Biały fotel ogrodowy Lexie

473.08 PLN
Dostępność do 60 dni
Dodaj do ulubionych
Fotel Briaza

Fotel Briaza

6888.00 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych


Fotele to jedne z najstarszych mebli, których historia sięga czasów średniowiecznych. Ich najznamienitszym przodkiem był pałacowy tron! Niegdyś te meble pełniły funkcję wyłącznie reprezentacyjną i przeznaczone były dla wysoko urodzonych osobistości. Dziś każdy z nas może poczuć się we własnym salonie niczym król czy królowa, zatapiając się w miękkie siedzisko fotela uszaka.

W dzisiejszym wpisie bierzemy na tapetę fotele uszakinowoczesne modele o ciekawych formach, nietypowej tapicerce, z dodatkowym podnóżkiem. Opowiemy o ich historii, zaletach oraz stylach, do których pasują najlepiej. Ten krótki artykuł pozwoli Ci zrozumieć, dlaczego wygodny fotel uszak z podnóżkiem to jeden z najpopularniejszych mebli wypoczynkowych na rynku. Rozgość się zatem i... zaczynamy!

Skąd się wzięły uszaki? – fotele z długą historią

Obecnie na rynku mamy bardzo duży wybór różnych wersji foteli tapicerowanych. Niektóre zostały zaprojektowane w XIX czy XX wieku. Ale fotele uszaki pojawiły się w meblarstwie znacznie wcześniej. Powstały w XVII wieku w Anglii z potrzeby... ciepła. Fotel uszak to projekt o zabudowanej formie, który miał chronić siedzącego przed skutkami kapryśnego, wyspiarskiego wiatru, hulającego po angielskich kamienicach. Jego oparcie wyposażone zostało w dwa „skrzydła” (stąd angielska nazwa „wing chair”), które miały za zadanie chronić siedzącego przed przeciągami. A ponieważ w tych czasach fotele stały zwykle przed kominkiem, kształt ten miał również pomagać w zatrzymywaniu ciepła, które buchało z paleniska. Tak powstały pierwsze egzemplarze foteli uszaków, które do szerokiego użytku weszły jednak dopiero po 1720 roku.

Fotel uszak z podnóżkiem w wersji współczesnej

Ciekawostką jest, że podstawowa forma fotela uszaka od ponad 400 lat pozostała niezmieniona. Naturalnie, obecnie mamy bardzo dużo modeli, które różnią się głębokością siedziska, stylistyką, kształtem skrzydeł. Jednak podstawowa forma, która ma za zadanie otulać siedzącego i zapewniać mu osłonę, ciągle pozostaje zachowana. Pierwowzory uszaków stały się inspiracją dla wielu foteli, uznawanych obecnie za ikony światowego designu, jak fotel Egg Arne Jacobsena, czy Wingback Chair Toma Dixona.

Fotele uszaki nowoczesne to zdecydowanie najwygodniejsze modele siedzisk tapicerowanych. Można się w nich całkowicie rozpłynąć i zatopić w błogim relaksie. Dodatkowo na rynku pojawiają się w zestawach z podnóżkami, co jest krokiem ku osiągnięciu komfortu absolutnego.

Czytaj także: Fotele z podnóżkiem - o co tyle hałasu?


Jakie zalety mają fotele uszaki z podnóżkiem?

Fotel, podobnie jak krzesło, służy do siedzenia. Jednak różnica między nimi jest taka, że siedząc na krześle, najczęściej zachowujemy postawę aktywną, gotową, aby w każdym momencie wstać. W fotel, zwłaszcza w fotel uszak, po prostu się zatapiamy. Pozwalamy sobie na maksymalny relaks i odprężenie... Przyznasz, że po ciężkim dniu w pracy, kiedy już rozsiądziesz się w swoim ulubionym fotelu uszaku z podnóżkiem,nie potrzeba Ci nic więcej do szczęścia! Jakie zalety sprawiają, że fotele do salonu uszaki przetrwały tyle wieków i nadal są w czołówce w rankingu najlepszych mebli wypoczynkowych? Sprawdźmy!

Do jakich stylów pasują fotele uszaki nowoczesne?

Fotele uszaki z podnóżkiem to meble przeznaczone do większych przestrzeni. W małych salonach ich masywne gabaryty przytłoczą aranżację. Co więcej, dodatkowy podnóżek również wymaga odpowiedniej ilości miejsca, żeby mógł pełnić funkcję przydatnego akcesorium. Stłoczony zbyt blisko fotela będzie po prostu zbędnym balastem.

Fotel uszak co do zasady jest meblem uniwersalnym. Jego podstawowy kształt jest neutralny stylistycznie. To dodatkowe cechy, takie jak kolor tapicerki, nóżki, czy inne detale pozwalają na to, aby ukierunkować go na konkretny styl.

Wersje tapicerowane jasnym materiałem pasują doskonale do wnętrz scandi. Warunkiem, który powinien spełniać fotel uszak skandynawski, są drewniane nóżki. Metalowa podstawa sprawdzi się za to w przestrzeni loftowej. Fotel uszak do salonu minimalistycznego powinien mieć maksymalnie uproszczoną formę. Projektant powinien go także „obrać” z puszystości i miękkości. Doskonałym przykładem takiego modelu jest fotel Light-E.

Eleganckie modele, jak fotel uszak czarny to doskonała propozycja do typowo nowoczesnego salonu, w którym panuje stonowana kolorystyka. Fotele uszaki w kwiaty świetnie prezentują się we wnętrzach boho, vintage czy eko. A to jeszcze nie wszystkie style, w których uszak rozgościł się na poważnie!

Fotele uszaki z podnóżkiem – gdzie najlepiej pasują?

Wersja fotela uszaka z podnóżkiem, (kompatybilnym wizualnie, bądź kontrastowym) szczególnie dobrze prezentuje się w takich nurtach, jak styl kolonialny, rustic vogue oraz glamour. W tych wszystkich konwencjach podnóżek służy do oparcia na nim nóg, podczas siedzenia w fotelu, a nie występuje jako pufa do siedzenia. To trendy, które dopuszczają meble, umożliwiające lekko zuchwałe lenistwo! A zatem wprowadzenie do takich wnętrz fotela uszaka z podnóżkiem jest zabiegiem absolutnie zasadnym.

W gabinecie kolonialnym świetnie sprawdzą się fotele uszaki z podnóżkiem obite brązową, czarną lub ciemnozieloną skórą. Najlepiej jeśli podstawa mebli wykonana będzie z ciemnego drewna.

W salonie pełnym blichtru i barokowego przepychu najlepiej sprawdzi się fotel uszak glamour i pasujący do niego podnóżek skórzany lub tapicerowany welurem, welwetem lub aksamitem. Takie modele sprawdzą się także doskonale w stylu rustic vogue, który łączy elegancję rodem z Voguea z sielskim nurtem rustykalnym.

Czytaj także: Fotele, które skradną twoje serce

Przeczytaj również