Komody sosnowe – zalety i wady! Wszystko, co chcesz wiedzieć!

polecane produkty

Komoda Dhaval

Komoda Dhaval

5872.97 PLN
Dostępność do 45 dni
Dodaj do ulubionych
Komoda Montiel z drzwiami i 3 półkami

Komoda Montiel z drzwiami i 3 półkami

787.04 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
3-drzwiowa komoda Medea

3-drzwiowa komoda Medea

6510.39 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Komoda Electa

Komoda Electa

13971.08 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Komoda Store 2DO-10DR

Komoda Store 2DO-10DR

3774.67 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Komoda Alma 2DO-1DR

Komoda Alma 2DO-1DR

12509.10 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
3-drzwiowa komoda Stoya

3-drzwiowa komoda Stoya

15756.30 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Elegancka komoda Convivio

Elegancka komoda Convivio

14876.85 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Różowa komoda Moy

Różowa komoda Moy

9299.00 PLN
Dostępność do 60 dni
Dodaj do ulubionych
Komoda Vit w kolorze czarnej sosny

Komoda Vit w kolorze czarnej sosny

6799.00 PLN
Dostępność do 60 dni
Dodaj do ulubionych
Nowoczesna komoda Fer w kolorze szkockiej sosny

Nowoczesna komoda Fer w kolorze szkockiej sosny

6899.00 PLN
Dostępność do 60 dni
Dodaj do ulubionych
Komoda Sinfire z kominkiem w kolorze czarnej sosny

Komoda Sinfire z kominkiem w kolorze czarnej sosny

16739.00 PLN
Dostępność do 60 dni
Dodaj do ulubionych


Komody to meble bardzo popularne. Niemal w każdym domu znajdzie się przynajmniej jedna – czasem stoi w salonie, czasem w sypialni, a niekiedy uzupełnia wystrój przedpokoju. Te meble są cenione ze względu na pojemność. Bez względu na design mają elegancki charakter, ponieważ komoda to mebel z historią i klasą – niegdyś występowały tylko na królewskich dworach i były oznaką prestiżu. Pojawiły się w XVII wieku i zastąpiły skrzynie na ubrania, które z oczywistych względów były mniej wygodne.

We wpisie, który macie przed sobą, skupimy się konkretnie na komodach sosnowych. Omówimy ich wady i zalety, nie tylko ze względu na formę tych mebli, ale również z uwagi na cechy drewna sosnowego. Podpowiemy również, do jakich stylów komody drewniane sosnowe pasują najbardziej i jak o nie dbać. Nie zabraknie też modnych propozycji wprost ze sklepu Italia Style.

Komoda sosnowa i jej zalety

Sosna jest jednym z najpopularniejszych gatunków drewna, wykorzystywanych w Europie do produkcji mebli. W Polsce występuje licznie, dlatego sosnowe komody można znaleźć niemal w każdym sklepie z wyposażeniem wnętrz. Nie jest to bynajmniej jedyny powód powodzenia, jakim cieszą się te meble. Oto lista atutów, jakimi mogą się pochwalić sosnowe komody:

Jakie są wady sosnowych mebli?

Zapoznaliście się już ze znakomitą listą zalet. Czas na wady, jednak warto podkreślić, że nie są one mocno uciążliwe. Prawdopodobnie dlatego komody sosnowe są zawsze na topie.

Po pierwsze, w przypadku mebli sosnowych musimy liczyć się z koniecznością impregnacji drewnianych powierzchni. Jeśli nie są zabezpieczone fabrycznie, trzeba zrobić to zaraz po zakupie, aby uchronić drewno przed absorbowaniem wody. Proces impregnowania trzeba powtarzać co kilka miesięcy.

Kolejną wadą jest fakt, że podczas długiej ekspozycji na promieniowanie UV, drewno sosnowe ciemnieje. W przypadku komód sosnowych będzie to się zdarzać raczej rzadko, chyba że stoją w wyjątkowo nasłonecznionym miejscu.

Niektórzy zarzucają sosnowym komodom pospolity wygląd, jednak w kwestii gustów, o których się przecież nie dyskutuje, tę właśnie „wadę” pozostawiamy do Waszej osobistej oceny.

Czytaj także: Co postawić na komodzie, a co na kominku


Style wnętrzarskie, które polubiły sosnowe komody

Jasne drewno sosny jest komponentem wielu nurtów. Harmonijnie współgra z założeniami stylu ekologicznego, japandi, skandynawskiego czy boho. Komody sosnowe są wprost stworzone właśnie do takich nurtów aranżacyjnych, które duży nacisk kładą na połączenie z naturą. Oprócz wspomnianych wcześniej stylów możemy wymienić jeszcze styl romantyczny oraz prowansalski, z tym że w przypadku tych dwóch kierunków lepiej sprawdzi się drewno sosnowe pomalowane na biało.

Komody sosnowe prezentują się szczególnie dobrze w połączeniu z zielenią roślin doniczkowych. W ciągu kilku ostatnich lat można zaobserwować prawdziwy boom na tworzenie domowych dżungli. W nawiązaniu do tego trendu wykształcił się nawet osobny nurt, zwany urban jungle. Sosnowe komody są do niego po prostu stworzone, stanowią piękną podstawę dla doniczek z zielonymi roślinami.

Uniwersalny, nienarzucający się, subtelny wygląd mebli sosnowych sprawia, że pasują do wielu nowoczesnych aranżacji.

Jak dbać o komody drewniane sosnowe?

Wspominaliśmy już o tym, że kupując meble z drewna, należy dowiedzieć się, czy są zaimpregnowane fabrycznie, czy należy to zrobić na własną rękę. To istotne z punktu widzenia zabezpieczenia ich powierzchni przed rysami i wsiąkaniem wody. Wilgoć, która wniknie w konstrukcję komody sosnowej, może osłabiać jej strukturę od wewnątrz, co przełoży się na krótszy czas jej trwałości. 

Drewno sosnowe od czasu do czasu dobrze jest zabezpieczyć preparatem z dodatkiem wosku lub samym woskiem. Jeśli nie jest to lakierowany mebel, można wykonać impregnację olejem lnianym lub innym olejem jadalnym. Pozwoli to na zasklepienie mikrouszkodzeń i zabezpieczy przed wilgocią.

Komody sosnowej nie należy myć wodą. Najlepiej czyścić je wilgotną, miękką szmatką, po czym wytrzeć do sucha. Pamiętajmy, że szorstkie gąbki mogą powodować powstawanie niewielkich, niewidocznych gołym okiem rys, które z czasem osłabiają meble.

Lakierowane sosnowe komody należy czyścić z użyciem środka o właściwościach antystatycznych, który zapobiega osiadaniu kurzu.

Zobacz również: Biała komoda - poznaj zalety klasycznych mebli

Sosnowe komody – 3 modne propozycje od Italia Style

Czas na obiecany pokaz trendów. Pierwszy model, który polecamy Waszej uwadze to komoda sosnowa z szufladami Montiel. Składa się ona z 4 „kondygnacji” szuflad o układzie 2-1-2-1. Rama oraz nóżki wykonano z drewna sosnowego pomalowanego na biało, a do ozdobienia frontów szuflad wykorzystano tkaninę powstałą z połączenia lnu i bawełny. Mebel ma niebywale lekką formę i delikatny, subtelny wydźwięk. Będzie świetny do sypialni skandynawskiej, salonu w stylu eko lub romantycznego pokoju nastolatki.

Kolejna propozycja komody sosnowej jest wprost stworzona do wnętrz w stylu vintage i retro. Model Sixtem jest bowiem stylizowany na starego typu szafę biblioteczną. Ta sosnowa komoda podzielona jest na dwie części – w górnej znajdziecie liczne szufladki na drobiazgi, a w dolnej dużą szafkę z drzwiczkami skrzydłowymi. To niezwykle klimatyczny mebel! Co ciekawe, chociaż styl kolonialny preferuje ciemne gatunki drewna, z racji swego nietypowego designu komoda Sixtem będzie pasowała do niego idealnie!

Ostatni przykład komody sosnowej będzie rewelacyjną ozdobą wnętrz w stylu rustykalnym. Zaprojektowany na modłę country model Dywoo wykonany został z ułożonych pionowo sosnowych deseczek o szarawym odcieniu. Ten mebel emanuje niezwykłym, sielskim urokiem i spokojem. Co więcej, do jego produkcji wykorzystano drewno sosnowe pochodzące z recyklingu. Ta sosnowa komoda to propozycja dla osób, którym idea eco-friendly jest bardzo bliska!

Przeczytaj również