O zaletach i wadach dywanów wełnianych

polecane produkty

DYWAN DO SALONU SEDEF DUNE

DYWAN DO SALONU SEDEF DUNE

1216.47 PLN
Dostępność do 7 dni
Dodaj do ulubionych
DYWAN DO SALONU ANZE TAUPE

DYWAN DO SALONU ANZE TAUPE

1216.47 PLN
Dostępność do 7 dni
Dodaj do ulubionych
DYWAN DO SALONU CUBE ANTHRACITE

DYWAN DO SALONU CUBE ANTHRACITE

1216.47 PLN
Dostępność do 7 dni
Dodaj do ulubionych
DYWAN DO SALONU QUATRO GRANITE

DYWAN DO SALONU QUATRO GRANITE

1216.47 PLN
Dostępność do 7 dni
Dodaj do ulubionych
DYWAN WŁOSKI WH-06 DO JADALNI RĘCZNIE WYKONANY

DYWAN WŁOSKI WH-06 DO JADALNI RĘCZNIE WYKONANY

4505.49 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
DYWAN CYZ-841 SERIA NATURA DO SALONU

DYWAN CYZ-841 SERIA NATURA DO SALONU

3361.59 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
WEŁNIANY DYWAN BEŻOWY MAYA

WEŁNIANY DYWAN BEŻOWY MAYA

1190.50 PLN
Dostępność do 21 dni
Dodaj do ulubionych


Dywany to elementy wystroju wnętrza, które uzupełniają kompozycję, dodają charakteru i sprawiają, że wydaje się znacznie bardziej przytulne. Mogą wtapiać się harmonijnie w kolorystykę wnętrza, ale też mogą stanowić oryginalny, kontrastowy element, który wprowadzi do mieszkania nieco odważnych barw. Dywany spełniają nie tylko rolę dekoracyjną. Izolują od chłodu podłoża, pochłaniają dźwięki i likwidują echo w pomieszczeniu. Stawiając na nich meble, niwelujemy ryzyko porysowania podłogi.

Różnorodność dywanów na rynku jest ogromna. Dziś opowiemy szczegółowo o dywanach wełnianych. Przeanalizujemy ich zalety oraz wady i sprawdzimy, jak o nie dbać. Zastanowimy się też, czy lepsze są dywany z wełny, czy z tworzyw sztucznych. Zapraszamy!

Dywany wełniane – z czego dokładnie się je robi?

Pierwsze dywany powstały jeszcze w czasach starożytnych. Za ich kolebkę uważa się dawną Persję. Początkowo dywany wyplatano z włókien roślinnych, połączonych ze zwierzęcym runem, a rozpowszechniły je plemiona koczownicze Azji Środkowej. Dziś dywany produkuje się głównie maszynowo (co zdecydowanie obniżyło koszty wytwarzania oraz cenę końcową), jednak nie brak także ekskluzywnych egzemplarzy tkanych ręcznie przez wiele miesięcy. Materiały wykorzystywane w ich produkcji są także różne. Na rynku spotkamy zarówno nowoczesne dywany wełniane, jak i te wykonane z materiałów syntetycznych.

Dywany wełniane cieszą się opinią towarów ekskluzywnych. Zwierzęce runo jest pochodzenia naturalnego, a takie surowce są zawsze dużo bardziej cenione, niż włókna sztuczne. Co za tym idzie, ich cena jest także relatywnie wyższa niż kwota, którą trzeba zapłacić za dywan syntetyczny. Wełniane dywany wykonuje się najczęściej z wełny owiec. Runo merynosów z Nowej Zelandii jest cenione najbardziej ze względu na wyjątkową miękkość włókien. Dywany z wełnynowozelandzkiej cieszą się naprawdę dużą renomą. Wysokiej jakości wełnę dostarczają także takie kraje, jak Australia czy Argentyna. Polskie dywany wełniane tkane są głównie maszynowo, podobnie jak belgijskie. Piękne dywany wełniane tkane ręcznie to towary pochodzenia irańskiego, nepalskiego, czy tureckiego. Ich cena jest jednak bardzo wysoka ze względu na długi czas produkcji.

Jakie są zalety wełnianych dywanów?

Analiza plusów i minusów pomoże w odpowiedzi na pytanie: czy warto kupić wełniany dywan? Zacznijmy od zalet:

Czytaj także: Dywany do salonu - luksus dla oczu i stóp


Wady dywanów z wełny – opinie z drugiej strony barykady

Lista zalet nowoczesnych dywanów wełnianych jest pokaźna. Jednak nie ma na świecie towarów idealnych w 100% i dywany z wełny także takie nie są. Przed ich zakupem warto się zatem zapoznać z negatywnymi stronami:

Jak dbać o dywany wełniane?

Należy podkreślić, że dywany wełniane wymagają szczególnej uwagi, jeśli chodzi o higienę. Istotne jest, aby pamiętać o kwestiach, które przytoczyliśmy wyżej – że wełna chłonie wilgoć i trzeba możliwie szybko reagować na mokre plamy. W związku z tym do prania dywanów wełnianych najbezpieczniej jest zaangażować specjalistę z odpowiednim doświadczeniem, sprzętem i sprawdzonymi środkami. Dzięki czemu będziemy mieli pewność, że nie osłabimy włókien naszego ulubionego wełnianego dywanu nieumiejętnym podejściem, czy złej jakości detergentem.

Poza tym nowoczesne wełniane dywany należy odkurzać co najmniej raz na dwa tygodnie, nawet jeśli na ich powierzchni nie widać zabrudzeń. Pomoże to w poruszeniu głębszych struktur runa i wspomoże walkę z ewentualnymi roztoczami. Dobrze jest też od czasu do czasu wytrzepać dywan na świeżym powietrzu.

Jeśli w naszym domu mieszkają zwierzaki, warto też od czasu do czasu potraktować nasz dywan z wełny neutralizatorem zapachów. No i należy pamiętać o cyklicznym pryskaniu środkiem owadobójczym.

Dywany wełniane czy syntetyczne?

Osoby dysponujące sporym budżetem, dla których kwestia wysokiej ceny dywanów wełnianych nie stanowi problemu, często zadają sobie pytanie, czy lepiej wybrać produkt z naturalnego runa, czy jednak postawić na syntetyki. Cóż, jednoznaczna odpowiedź na to pytanie nie jest możliwa, ponieważ dla każdego z nas ważniejsze są inne cechy.

Dywany syntetyczne są tańsze, więc jeśli naszym podstawowym kryterium jest cena, to nie ma się za bardzo nad czym zastanawiać. Sztuczne dywany, do których produkcji wykorzystuje się m.in. polipropylen, poliamid czy akryl, też mogą wyglądać elegancko, wystarczy poszperać wśród internetowych okazji. Co więcej, z racji niższej ceny, dywany syntetyczne cieszą się większą popularnością, co z kolei wpływa na dużo bogatszą ofertę wzorów i kolorów.

Dywany wełniane nie są odporne na szkodniki, a wersje syntetyczne są. Jeśli więc zakładamy, że nie chcemy poświęcać czasu i pieniędzy na odkażanie dywanów, lepiej wybrać sztuczne.

Z drugiej strony, jeśli naszym podstawowym kryterium wyboru dywanu jest jakość i luksus, to sprawa jest prosta – dywany z wełny nowozelandzkiej są synonimem elegancji i klasy!

Na pewno nie warto zadowalać się tanimi dywanami wełnianymi, ponieważ mogą się one łatwo odbarwiać. I nie chodzi o same właściwości wełny (o których mówiliśmy, że świetnie absorbują barwniki), ale raczej o techniki farbowania oraz jakość barwników. Tanie dywany wełniane lepiej zastąpić modelami syntetycznymi, za to z wyższej półki.

Czytaj także: Dywany zewnętrzne - czym różnią się od tradycyjnych dywanów?

Przeczytaj również