Regały garażowe – najlepsi przyjaciele porządku!

polecane produkty

System ścienny OK-4

System ścienny OK-4

11869.50 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Panel ścienny OK-7 aluminium anodowane

Panel ścienny OK-7 aluminium anodowane

7921.20 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Modułowy panel ścienny OK-9 aluminium anodowane

Modułowy panel ścienny OK-9 aluminium anodowane

4993.80 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Ergonomiczny panel ścienny OK-12 aluminium anodowane

Ergonomiczny panel ścienny OK-12 aluminium anodowane

7116.78 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Panel ścienny OK-NB aluminium anodowane

Panel ścienny OK-NB aluminium anodowane

14500.47 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Panel ścienny OK-NE aluminium anodowane

Panel ścienny OK-NE aluminium anodowane

14628.39 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Industrialny regał Oskar

Industrialny regał Oskar

4723.66 PLN
Dostępność do 45 dni
Dodaj do ulubionych


Meble, które umożliwiają organizację i przechowywanie przedmiotów, służą nam nie tylko w pokojach mieszkalnych. W pomieszczeniach gospodarczych i użytkowych, jak garaż, czy domowy warsztat, są równie ważne, a może nawet ważniejsze. Bardzo często są to miejsca, gdzie trzymamy nie tylko narzędzia i rzeczy potrzebne do auta, ale też składujemy w nich przedmioty sezonowe – rolki, łyżwy, akcesoria i środki do konserwacji różnego rodzaju sprzętów, od rowerów po kosiarki. Regały warsztatowe najczęściej przydają się zatem właścicielom domu z przylegającym do niego garażem.

Dziś będzie zatem absolutnie pragmatycznie. Kwestie designu odłożymy na bok i skupimy się jedynie na praktycznej stronie regałów garażowych. Odpowiemy sobie na pytanie: po co nam regały do garażu? Podpowiemy też, jakie są rodzaje regałów do garażu (w tekście będziemy używać także zamiennie fraz „regały magazynowe” i „regały warsztatowe”) i które będą najlepsze w zależności od różnych sytuacji. Będzie też krótka wzmianka o tym, gdzie takie regały możemy jeszcze wykorzystać.

Po co nam regał do garażu?

Garaż służy głównie do parkowania samochodu. Ale konia z rzędem temu, u kogo na podłodze w garażu nie stoi puszka farby, butelka z olejem napędowym, worek z ziemią do kwiatów, konewka, pęk grubego sznura, tarcze do piły.... Dodajmy do tego zwiniętą w rulon pozostałość siatki ogrodowej i mamy piękny obraz garażowej rzeczywistości. Nie ma w tym nic dziwnego, garaż nie jest na pokaz, ale mimo wszystko dobrze jest mieć w nim porządek. Pomagają w tym funkcjonalne regały garażowe metalowe lub drewniane.

Regały warsztatowe umożliwiają przechowywanie różnych przedmiotów, nie tylko akcesoriów i środków do auta. Jeśli wybierzemy takie o dużych przestrzeniach pomiędzy półkami, będziemy mogli postawić na nich kartony lub pojemniki z rzeczami, których używamy sporadycznie. Mogą to być sportowe sprzęty sezonowe (rolki, łyżwy, deskorolka etc.), narzędzia ogrodowe, doniczki do rozsad, czy ozdoby choinkowe. Dzięki temu, że wyniesiemy te rzeczy do garażu, będziemy mieć po prostu więcej miejsca w mieszkaniu.

W garażu mężczyźni przechowują też bardzo często różnego rodzaju sprzęty, takie jak piły, wiertarki, frezarki, które ze względów bezpieczeństwa nie mogą leżeć byle gdzie. Zwłaszcza jeśli mamy dzieci lub zwierzęta. Takie sprzęty powinny być odpowiednio przechowywane na wysokiej półce regału magazynowego.

Jakie są rodzaje regałów garażowych?

Ogólnie rzecz biorąc, regały warsztatowe mają prostą, nieskomplikowaną konstrukcję. Stelaż i półki – to tyle. Najczęściej regały garażowe mają formę otwartych konstrukcji, rzadziej spotkamy w nich półki z zamykanymi drzwiczkami, choć oczywiście jest możliwość znalezienia i takich. Regały warsztatowe mogą być stojące lub wiszące. Oba te typy mają też często niewielkie, metalowe elementy, umożliwiające przykręcenie ich do ściany. Ma to zapobiegać przed przewróceniem się regału, nawet jeśli zbytnio obciążymy jego przednią część.

Regały garażowe stojące mogą zajmować nawet całą ścianę. Im większe, tym więcej można na nich położyć – prosta logika. Nie każdy z nas jednak jest posiadaczem garażu o dużej powierzchni. Wtedy trzeba wybrać drugi typ, czyli regał garażowy wiszący, który można umieścić wysoko na ścianie. Nie zabiera on miejsca na wysokości drzwi auta, co zwykle jest problematyczne, jeśli garaż jest niewielki. Nawet niezbyt duży wiszący regał o dwóch poziomach półek pozwala na postawienie na nim choćby podstawowych akcesoriów samochodowych.

Czytaj także: Regał na książki - Twoje książki w dobrych rękach!


Regały garażowe – z jakiego materiału najlepsze?

Jeśli mówimy o standardowych regałach do mieszkania to mamy spory wybór materiałów – od rattanowych, przez drewniane, z tworzywa sztucznego i takie, które posiadają szklane półki. Wybieramy zawsze zgodnie ze stylem panującym w danym pomieszczeniu. Jedyny styl, jaki może panować w garażu to porządek i trwałość. Dlatego listę surowców, z których wykonuje się regały garażowe, musimy zawęzić do jednego, maksymalnie dwóch.

Naturalnie, najlepiej sprawdzają się regały garażowe metalowe. Pokrywa się je specjalnymi farbami i lakierami, które chronią przed korozją. Takie regały warsztatowe wytrzymują też bardzo duże obciążenie. Są też najlepiej przystosowane do warunków, jakie panują w tym miejscu. W garażach może panować wilgoć, a mimo tego, że często są ocieplane, to nie są ogrzewane. Właśnie z tego względu rzadziej pojawiają się w nich regały garażowe drewniane. Choć są one również bardzo wytrzymałe, jeśli chodzi o nośność, to drewno może gorzej znosić niekorzystne warunki.

Regały do garażu używane – czy to dobry pomysł?

Temat regałów do garażu używanych omówimy bardzo krótko. W garażu nie gościmy teściów lub przyszłego zięcia, więc spokojnie możemy odkupić od kogoś metalowy regał magazynowy. Najważniejszy dla nas powinien być jego stan i relacja tego stanu do ceny. Przestrzegamy przed zakupami używanych mebli, które mają „dźwigać” ciężkie i często drogie sprzęty. Jeśli półki czy nóżki nie będą w dobrym stanie lub mocowania do ściany będą zardzewiałe, to regał wraz z całą zawartością może runąć na ziemię. Konsekwencje chęci zaoszczędzania kilkudziesięciu złotych mogą kosztować nas dużo więcej. Regały garażowe nie są drogie, ale jeśli uda nam się znaleźć na OLXie używany egzemplarz w dobrym stanie, to nie widzimy przeszkód, aby go zakupić.

Gdzie jeszcze sprawdzą się regały warsztatowe?

Mówimy dziś o regałach roboczych. Metalowe konstrukcje, które udźwigną spory nacisk, mogą się przydać w innych pomieszczeniach w domu. Jest nim na pewno piwnica, w której zwykle przechowujemy tony słoików z tradycyjnymi wyrobami. Regały otwarte sprawdzą się tu dużo lepiej niż zamykane szafki.

W domu, w którym zamiast piwnicy znajduje się osobna spiżarnia, sprawdzi się z kolei regał garażowy drewniany. Domowe warunki są odpowiednie dla drewnianych mebli, tym bardziej taki magazynowy regał przetrwa lata i będzie z wdziękiem dźwigał zapasy smakołyków i własnoręcznie robione przetwory.

Czytaj także: Regały stalowe w nowoczesnej odsłonie

Przeczytaj również