PROMOCJA - 12 % NA WSZYSTKO PO ZAPISANIU SIĘ DO NEWSLETTERA

PROMOCJA BLACKWEEK -15% WRAZ Z KODEM BLACKWEEK15 NA WYBRANE PRODUKTY - SPRAWDŹ TUTAJ

    Regały pełnią najczęściej funkcję mebli ekspozycyjnych – na nich umieszczamy pamiątki z podróży, ramki ze zdjęciami, designerskie figurki, ceramiczne bibeloty – słowem wszystko, na co chcemy patrzeć i czego nie chcemy ukryć przed wzrokiem gości. Niereprezentacyjne drobiazgi skazane są na dno szuflady w komodzie. Regały pomagają nam okiełznać zabawki w pokoju dziecięcym lub pełnią rolę domowej biblioteczki w eleganckim gabinecie. Przechodząc do meritum – bo wiemy już, że bez regałów ani rusz – są różne rodzaje tych mebli. Dziś opowiemy o dość nietypowych, na warsztat weźmiemy bowiem regały schodkowe.

    Regały schodkowe mają wiele zalet, między innymi taką, że dzięki swojej skośnej formie pozwalają na wykorzystanie trudno dostępnych miejsc na poddaszach. O tym i innych atutach przeczytacie właśnie w tym wpisie. Powiemy również co nieco na temat różnych typów regałów pod skos. Pełen przekrój modeli na pewno ułatwi wybór najlepszego regału schodkowego do Waszego mieszkania!

    Zalety regałów schodkowych

    Regały schodkowe to meble wielopoziomowe, których półki tworzą stopnie, przypominające schody. Dzięki specyficznej konstrukcji, z jednej strony wysokiej, a z drugiej niskiej, cieszą się one sporym potencjałem aranżacyjnym. Ten potencjał to jedna z najważniejszych zalet regałów pod skos (bo tak nazywa się zamiennie regały schodkowe). Oto kompletna lista ich atutów:

    • Regały schodkowe pasują idealnie do pokojów na poddaszach, w których przynajmniej jedna ściana jest skośna. To miejsca, które trudno zagospodarować, a regały pod skos pozwalają na maksymalne wykorzystanie takich przestrzeni.
    • Tego typu modele mogą wypełnić przestrzeń pod schodami w piętrowym domu. Działa tu ta sama zasada, co przy poddaszach – staramy się aranżować zakamarki i rozsądnie gospodarować przestrzenią. Ta pod schodami jest szczególnie problematyczna, a regał na książki pod skos ten problem rozwiązuje.
    • Oryginalny wygląd regałów schodkowych wnosi do wnętrza ciekawy akcent. Do tego nie trzeba ich koniecznie upychać pod skosami, przy tradycyjnej ścianie prezentują się równie dobrze.
    • Regał krata (czyli bez tylnych ścianek) może pełnić rolę przepierzenia w biurach lub ścianki działowej w dużym pomieszczeniu.
    • Regał na książki pod skos ma formę wizualnie lżejszą niż zamknięta witryna, czy toporna komoda. Jeśli zależy nam na przestronnym wnętrzu, regał schodkowy to świetny pomysł.
    • Regały schodkowe są idealne dla miłośników kwiatów – w ostatnich latach panuje moda na domową dżunglę. Duża ilość półek pozwoli okiełznać ulubione rośliny doniczkowe.

    Rodzaje regałów pod skos

    Producenci mebli dbają o to, abyśmy w ramach jednego typu mebli, takich jak regały schodkowe, nadal mieli wybór. Jest kilka typów regałów pod skos, dzięki czemu możemy dopasować ich wygląd do naszych wymagań.

    Pierwszy typ to tradycyjny regał pokojowy o otwartych półkach, które mogą posiadać tylną ściankę, ale nie jest to reguła. Przez niektóre regały można patrzeć na wskroś – te szczególnie dobrze radzą sobie w roli ścianki działowej.

    Inny typ to regał schodkowy z szufladami. Zwykle jest on niższy, niż typowe regały na książki pod skos. Najważniejsza różnica jednak jest taka, że jego półki mają zamkniętą formę. Podobnie jest w przypadku regału schodkowego z pojemnikami lub z drzwiczkami. Wszystkie te regały mają mało miejsca do eksponowania przedmiotów – można je jedynie ustawić na wierzchnich półkach, za to w kwestii przechowywania są praktyczniejsze, niż meble o otwartych półkach – w szufladach lub pojemnikach zmieści się zdecydowanie więcej rzeczy i, tak między nami, nie musimy w nich utrzymywać perfekcyjnego porządku. Ład jest za to absolutnie pożądany w przypadku regałów na książki schodkowych otwartych.

    Naturalnie na rynku dostępne są także egzemplarze mieszane, w których znajdziemy zarówno szuflady, zamykane szafki, jak i otwarte półki. Do grupy modeli schodkowych możemy zaliczyć także regał drabinkowy.

    Czytaj także: Szafy z półkami – czy mają przewagę nad szafami klasycznymi?

    Z czego robi się regały schodkowe?

    Najczęściej regały schodkowe produkuje się z drewna bądź płyt drewnopodobnych. Drewniane regały pod skos są najtrwalsze i prezentują się najbardziej luksusowo, jednak na rynku nie brakuje także wysokiej jakości, eleganckich płyty MDF, imitującej drewnianą powierzchnię. Takie regały schodkowe z szufladami pasują do wielu stylów wnętrzarskich. Mają duży potencjał, dlatego można je wstawić zarówno do salonu skandynawskiego, nowoczesnego, marynistycznego, czy urządzonych w totalnie topowych stylach, jak japandi, czy urban jungle.

    Drewniany regał na książki pod skos pomalowany na biało zaprezentuje się bardzo dobrze w sypialni, zaaranżowanej na modłę prowansalską, a ten sam model w ciemnym wybarwieniu (np. z drewna hebanowego) uzupełni wystrój ekskluzywnego gabinetu kolonialnego.

    Regał na książki schodkowy może być także wykonany z metalu. Taki model idealnie zaprezentuje się w lofcie lub w surowym, minimalistycznym salonie.

    Regały schodkowe do pokojów dziecięcych

    Nasz dzisiejszy bohater bardzo dobrze sprawdza się w pokojach dziecięcych. Sytuacja, w której pokój dziecka znajduje się na piętrze lub poddaszu, jest bardzo częsta, a więc warto zaaranżować te trudno dostępne przestrzenie i wstawić tam po prostu regał schodkowy na zabawki.

    Regały w pokoju dziecięcym są niezbędne. Niezliczona ilość drobiazgów, zabawek, książeczek, jakimi dysponują nasze pociechy, potrafi przyprawić o zawrót głowy. Muszą mieć one wyznaczone miejsce, aby pomieszczenie nie tonęło w rozgardiaszu. Najlepsze regały schodkowe na zabawki to te, które łączą otwarte półki i pojemniki. Dzięki temu drobne przedmioty, takie jak klocki, piłeczki, figurki zwierzątek możemy wrzucić do wysuwanej skrzyneczki lub szuflady. Na otwartych półkach można zaś poustawiać książeczki i większe zabawki, takie, którymi nasze dziecko bawi się najchętniej.

    Zobacz również: Regały metalowe – unikalna sceneria nie tylko w lofcie

    Przeczytaj również

    Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia there live the blind texts.