Stolik z szufladą – mebel o wielu funkcjach!

polecane produkty

Elegancka ława z półką Portofino

Elegancka ława z półką Portofino

1555.95 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Stylowy stolik Ama z szufladą

Stylowy stolik Ama z szufladą

727.37 PLN
Dostępność do 45 dni
Dodaj do ulubionych
Kwadratowy stolik Ama z szufladą

Kwadratowy stolik Ama z szufladą

767.15 PLN
Dostępność do 45 dni
Dodaj do ulubionych
Szafka nocna Clarisse z 2 szufladami

Szafka nocna Clarisse z 2 szufladami

1021.45 PLN
Dostępność do 45 dni
Dodaj do ulubionych
Szafka nocna Words 2 szuflady

Szafka nocna Words 2 szuflady

1280.01 PLN
Dostępność do 45 dni
Dodaj do ulubionych


Stoliki z szufladami to niewielkie meble, które nie zajmują wiele miejsca. Nie absorbują też zbytnio uwagi, a mimo to znacznie ułatwiają życie. Przybierają różne formy, dzięki czemu można znaleźć wśród nich modele, które pasują do salonu i pełnią funkcję stolika kawowego, ale są również takie, które sprawdzą się idealnie w sypialni, przejmując rolę szafki nocnej. Oprócz tego wysoki stolik z szufladą może być wykorzystywany jako kwietnik lub podstawka pod gipsowe popiersia.

W dzisiejszym wpisie opowiemy o rolach i zaletach, jakie pełnią stoliki z szufladami. Przyjrzymy się ich rodzajom oraz materiałom, z jakich się je wykonuje. Zajrzymy do salonów, sypialni i innych pomieszczeń w mieszkaniu, w których stolik z szufladą może się przydać. Nie zabraknie też atrakcyjnych egzemplarzy z oferty naszego sklepu Italia Style! Będzie modnie, ekskluzywnie i różnorodnie!

Stoliki z szufladami – jakie są ich atuty?

Lista atutów stolików z szufladami wiąże się bezpośrednio z rolami, które mogą pełnić. W oparciu o różne funkcje krystalizuje się imponująca lista zalet, którymi cieszą się te elementy wyposażenia. Poznajmy je:

Z czego robi się stoliki kawowe z szufladami?

W odróżnieniu od wersji z półkami, stoliki z szufladami najczęściej są drewniane. Najrzadziej natomiast spotyka się stoliki z szufladą ze szklanym blatem – przez przezroczystą taflę widać byłoby zawartość schowka. Oczywiście, zdarzają się wyjątki! Na rynku można znaleźć specjalny stolik kawowy z szybą i szufladą, który przeznaczony jest dla kolekcjonerów różnych drobiazgów! Szuflady zawierają zwykle liczne przegródki, które pozwalają na prezentowanie cennych zbiorów.

We współczesnym designie można także spotkać oryginalne modele, jak małe stoliki z szufladami, w których szuflada nie jest wysuwana na prowadnicach, a funkcjonuje jako nieruchomy element, który można nazwać schowkiem. Zwykle jest odkryta, przynajmniej częściowo. Przykładem takich stolików są modele App i Adine (który dodatkowo ma ruchomy blat!).

Do produkcji stolików z szufladami najczęściej wykorzystuje się drewno. Następny w kolejności materiał to metal. Można też bardzo często spotkać połączenie tych dwóch tworzyw, zwłaszcza w przypadku małych stolików z szufladą w stylu industrialnym.

Tworzywa sztuczne wykorzystuje się najrzadziej. Zarezerwowane są dla oryginalnych, designerskich projektów.

Czytaj także: Ława szklana - aktualny trend, czy przeżytek?


Stolik kawowy z szufladą do salonu

Dlaczego stoliki z szufladami mogą być wykorzystywane zarówno w salonie, jak i w sypialni? To proste – modele różnią się kształtem, ale przede wszystkim wysokością, co pozwala na dobór odpowiedniej wersji do różnych pomieszczeń.

W salonie sprawdzają się niskie stoliki kawowe z szufladami. Niektóre mogą przypominać japońskie chabudaibardzo małe stoliki, przy których siada się na podłodze. Wysokość stolika kawowego z szufladą powinna być dopasowana do wysokości sofy, przed którą ma stanąć. Optymalnie powinna oscylować w granicach 30-40 cm.

Propozycją takiego modelu, który jest minimalnie większy, jest mały stolik kawowy z szufladąEva Walnut. Ma bardzo pojemną szufladę, która rozciąga się na całej jego długości, tj. 120 cm. To miejsce nie tylko na drobiazgi, w schowku zmieszczą się książki, albumy, czy pokaźna sterta magazynów i czasopism. Ten stolik kawowy z szufladą wykonano z drewna orzecha, które pokryto lakierem. Dzięki temu mebel ładnie się błyszczy.

Kwietniki i podstawki, czyli inne oblicze kawowego stolika

Stoliki z szufladami w salonie niekoniecznie muszą stać koło kanapy. Owszem, dla tych, które pełnią funkcję ławy kawowej to najlepsze miejsce, jednak te meble mogą pełnić inne role.

Po pierwsze, wysoki stolik z szufladą świetnie sprawdza się jako kwietnik. W tej roli najlepiej odnajdują się modele, które łączą metalową konstrukcję z drewnianym blatem. Szczególnie często można spotkać takie stoliki w industrialnych mieszkaniach i publicznych przestrzeniach loftowych, takich jak modne kawiarnie.

Wysoki stolik z szufladą może być także wykorzystany, jako podstawka pod lampę stołowąDodatkowe oświetlenie w salonie jest potrzebne np. do czytania. A jak wiadomo, najchętniej oddajemy się lekturze w miękkim, wygodnym fotelu. Koło niego na pewno znajdzie się odrobina miejsca na stolik okrągły z szufladą, na którym można postawić lampkę.

Stolik nocny z szufladą do sypialni

W sypialni koło łóżka najczęściej stają szafki nocne lub stoliki nocne. Stoliki nocne są lżejsze, zarówno gabarytowo, jak i wizualnie. Szafki nocne to najczęściej zamknięte bryły. Dlatego, jeśli zależy Ci na tym, aby zachować wrażenie przestronnego i subtelnego wnętrza, wybierz stolik nocny z szufladą. Pamiętaj jednak, że zwykle proponują one mniej miejsca do przechowywania, niż typowa szafka do sypialni. Cóż, wystrój wnętrz to umiejętność wyboru i stosowania kompromisów.

W każdym razie nie będziemy się teraz rozwodzić nad tym, który mebel jest lepszy do sypialni, bo to tylko i wyłącznie kwestia gustu. Zamiast wchodzić głębiej w te dywagacje, lepiej przedstawimy dwa modele stolików z szufladami, które świetnie sprawdzą się w sypialni.

Pierwszy z nich to stolik nocny z szufladą Clarisse. To drewniany mebel, stylizowany na modłę romantyczną, czyli jest po prostu stworzony do przytulnej alkowy. Fornirowaną powierzchnię stolika pokryto białą farbą i wykończono z efektem postarzania. Oprócz szuflady pod blatem ten stolik posiada również półeczkę u podstawy. Tam położysz książki, magazyny, czy tablet.

Drugi stolik nocny z szufladą utrzymany jest w zgoła innym tonie. Będzie dużo lepszy do minimalistycznych i industrialnych sypialni, w których króluje ciemna kolorystyka. Stolik z szufladą Dorset jest niewielki i prosty. Ma metalowy stelaż, którego uzupełnieniem są drewniany blat i szuflada. Przód szuflady ma bardzo ciekawą strukturę – na jej powierzchni umieszczono małe drewniane elementy, które tworzą wyjątkową i oryginalną mozaikę.

Czytaj także: Stoliki metalowe - czy wiesz, z czym je łączyć w aranżacjach?

Przeczytaj również