Stoły i krzesła do różnych pomieszczeń – jak wybrać najlepsze?

polecane produkty

Stół Mini z marmurowym blatem

Stół Mini z marmurowym blatem

11110.59 PLN
Dostępność do 21 dni
Dodaj do ulubionych
Ceramiczny stół Rina

Ceramiczny stół Rina

14628.39 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Stół Basilio 200x100

Stół Basilio 200x100

15392.22 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Rozkładany stół Decapo 202/240/278x90

Rozkładany stół Decapo 202/240/278x90

15849.78 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Elegancki stół Tuile-OV280 z ceramicznym blatem

Elegancki stół Tuile-OV280 z ceramicznym blatem

20857.11 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Stół Bete 140x80

Stół Bete 140x80

10109.37 PLN
Dostępność do 28 dni
Dodaj do ulubionych
Stół do ogrodu Elias Charcoal 160x90

Stół do ogrodu Elias Charcoal 160x90

2720.02 PLN
Dostępność do 90 dni
Dodaj do ulubionych
Rozkładany stół ogrodowy Belmar

Rozkładany stół ogrodowy Belmar

6814.50 PLN
Dostępność do 21 dni
Dodaj do ulubionych


Stoły i krzesła to podstawowe elementy w mieszkaniu. W zależności od tego, gdzie zamierzamy je postawić, będziemy inaczej ustawiać listę cech priorytetowych i tych jedynie „mile widzianych”. Dlatego w dzisiejszym wpisie zastanowimy się, co jest najważniejsze podczas wyboru stołu i krzeseł do kuchni, a co jeśli szukamy mebli do salonu.

Opowiemy też o tym, jakie aspekty stołu i krzeseł wziąć pod uwagę, aby być maksymalnie usatysfakcjonowanym z wyboru. Kiedy lepsze będą siedziska tapicerowane, a kiedy lepiej postawić na naturalne drewno? Czy stół ze szklanym blatem będzie dobry do kuchni? Sprawdźmy!

Na co zwrócić uwagę wybierając stoły i krzesła – zasady ogólne

Bez względu na to, czy szukamy krzeseł i stołu do pokoju dziennego, czy do kuchni, musimy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Stoły i krzesła do kuchni

Zastanówmy się teraz, jak wybrać krzesła i stół do kuchni? W przypadku tego pomieszczenia na pierwszy plan wysuwa się praktyczność i funkcjonalność. Nowoczesne stoły i krzesła do kuchni, nawet bardzo eleganckie, powinny posiadać wyraźny aspekt praktyczny.

W kuchni najlepiej sprawdzają się meble drewniane. Drewno jest tworzywem solidnym, które przy odpowiedniej pielęgnacji, zachowuje doskonały wygląd przez bardzo wiele lat. Stół kuchenny wykorzystywany jest bardzo często nie tylko do spożywania przy nim posiłków, ale również do ich przygotowywania. Blat będzie intensywnie eksploatowany, dlatego powinien być trwały. Stoły ze szklanym blatem niezbyt dobrze sprawdzają się w kuchni. I chodzi nie tyle o to, że blat może się stłuc, bo zwykle wykonany jest ze szkła hartowanego, odpornego na uderzenia. Jednak na szklanym stole w kuchni będzie bardzo dobrze widać zabrudzenia, które są po prostu nieestetyczne.

Jeśli chodzi o krzesła do kuchni, również najlepsze będą drewniane. Można też postawić na siedzenia z tworzywa sztucznego – ważne jest, aby unikać elementów tapicerowanych. W kuchni podczas gotowania unoszą się różne zapachy, które będą wsiąkać w obicie, nawet jeśli będziemy często wietrzyć kuchnię. Dlatego lepiej zrezygnować z tapicerowanych krzeseł w kuchni, a do drewnianych modeli dokupić poduszki na krzesła, żeby było nam wygodniej siedzieć.

Czytaj także: Stoły z żywicy - czy są bezpieczne


Stoły i krzesła do jadalni

Przeznaczenie osobnego pokoju na jadalnię nie jest częstą praktyką. W standardowych mieszkaniach mamy na to po prostu za mało autonomicznych pomieszczeń. Jeśli już mówimy o jadalni, to zazwyczaj mamy na myśli osobną strefę w tradycyjnej dużej kuchni lub kuchni otwartej na salon.

W takim razie powstaje pytanie, czym się różnią stoły i krzesła do jadalni od tych do kuchni? Przede wszystkim stół w naszej umownej jadalni z założenia nie służy do przygotowywania posiłków, a jedynie do ich spożywania. Stoły i krzesła do jadalni muszą być zatem wyważone i znajdować się, gdzieś w połowie drogi między skrajnym pragmatyzmem a wygodą i reprezentacyjnością. Należy bowiem przyznać, że rzadko przyjmujemy gości przy kuchennym stole, a w jadalni zasiadamy z nimi dość często. Dlatego dużo większą uwagę należy zwrócić na aspekt wizualny tych mebli. Krzesła też muszą być wygodne, mogą być większe i masywniejsze, niż te kuchenne. Siedziska mogą być szersze, a oparcia wysokie, tak, aby zapewniły komfortowe wsparcie naszym plecom. I tutaj śmiało możemy wybierać spośród modeli tapicerowanych!

W jadalni możemy zastosować stoły i krzesła w stylu ludwikowskim lub zdecydować się na bardziej nowoczesną odsłonę. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać i czy meble współgrają z pozostałymi elementami.

Stoły i krzesła do salonu

Załóżmy, że sytuację, w której w salonie stoi stół, przy którym rodzina spożywa posiłki, da się podciągnąć pod tę opisaną powyżej, mówiącą o stołach i krzesłach do jadalni. I tu już wiemy jakie meble wybierać.

Natomiast salon potraktujmy jako przestrzeń typowo rekreacyjną, w której stół służy raczej podczas popołudniowej kawy czy podwieczorku, niż codziennego śniadania. Warto bowiem podkreślić, że kwestia atrakcyjności wizualnej w przypadku stołów i krzeseł do salonu jest najbardziej istotna.

Stół do salonu nie musi być duży. Krzesła też mogą mieć lżejszą formę, niż te do jadalni. W przypadku pokoju dziennego mamy zdecydowanie większe pole do popisu, jeśli chodzi o design siedzeń. Nie ulega wątpliwości, że najlepiej postawić na krzesła tapicerowane. Siedziska wykonane w całości z drewna nie pasują do salonu, który ma z założenia być miejscem przyjemnego relaksu.

Zestaw stoły i krzesła – osobno czy w komplecie?

Wybierając krzesła i stół do mieszkania to pytanie nasuwa się nam jako pierwsze: czy kupić komplet mebli z jednej kolekcji, czy postawić na własną inwencję i dopasować stół i krzesła na własną rękę?

Zestaw stoły i krzesła, sprzedawane w komplecie, to na pewno dobre wyjście dla tych, którzy nie czują się zbyt pewnie w dziedzinie aranżacji wnętrz. Nie każdy z nas posiada wysublimowany gust i na tyle bystre oko, aby zestawić ze sobą elementy z różnych kolekcji. Lepiej kupić zestaw, niż później żałować wyboru.

Z drugiej strony, jeśli mamy takie życzenie, to stół możemy kupić w jednym sklepie, a krzesła w innym. Ważne jest, żeby najpierw wybrać stół. Aby meble dobrze się wspólnie prezentowały, należy też znaleźć dla nich jakiś wspólny mianownik. Może to być materiał, wybarwienie drewna, metalowe nóżki – słowem coś, co połączy stół i krzesła w harmonijną całość.

Zobacz również: Stoły ogrodowe - słoneczna Italia w Twoim ogrodzie

Przeczytaj również