PROMOCJA - 12 % NA WSZYSTKO PO ZAPISANIU SIĘ DO NEWSLETTERA

PROMOCJA BLACKWEEK -15% WRAZ Z KODEM BLACKWEEK15 NA WYBRANE PRODUKTY - SPRAWDŹ TUTAJ

    W każdym mieszkaniu potrzebny jest stół – to kwestia oczywista. Wybór jest duży, dlatego nietrudno zgubić się w natłoku propozycji. Do dyspozycji mamy różne modele: stoły okrągłe, owalne, prostokątne, kwadratowe i te o nieregularnych kształtach, typowo designerskie. Dziś pochylimy się nad jednym konkretnym typem, czyli stołem okrągłym.

    W poniższym wpisie przedstawimy zalety i wady stołów z okrągłym blatem. Zastanowimy się, w czym są lepsze od innych modeli i kiedy najlepiej zdecydować się na ich wybór. Nie zabraknie także prezentacji ciekawych egzemplarzy z półki premium – w końcu w Italia Style dbamy o jakość i elegancję! Zapraszamy do lektury!

    Zalety okrągłego stołu

    Opływowy kształt okrągłych stołów ma zaskakująco duże znaczenie dla ilości zalet, jakimi mogą się pochwalić te meble. Imponującą listę atutów prezentujemy poniżej:

    • Stół okrągły jest mniejszy i zajmuje mniej przestrzeni, niż jego prostokątny odpowiednik. Z tego względu ta opcja będzie lepsza do wnętrz o niewielkim metrażu. 
    • Przy okrągłym stole można posadzić więcej osób, niż przy tradycyjnym, prostokątnym blacie.
    • Okrągłe stoły pozwalają na umieszczenie przy nich nieparzystej liczby krzeseł.
    • Opływowy kształt blatu wprowadza do wnętrza harmonię. Miękkie linie potęgują wrażenie subtelności. Najmniej absorbujące wizualnie są stoły okrągłe na jednej nodze.
    • Okrągły stół z krzesłami ustawionymi dookoła sprzyja rozmowom i otwartej komunikacji – nie bez powodu funkcjonuje w naszej świadomości, jako symbol równego traktowania wszystkich biesiadników.
    • Okrągły stół nie ma ostro zakończonych rogów. To szczególnie istotne, jeśli wśród domowników są dzieciaki, którym zdarza się biegać po mieszkaniu.
    • Na rynku dostępne są także stoły okrągłe rozkładane, więc kształt blatu nie ogranicza wprowadzenia tego dodatkowego udogodnienia.

    Czy okrągłe stoły mają wady?

    Nie ma mebli idealnych, jednak kluczem do perfekcyjnego wnętrza jest umiejętny wybór i kierowanie się potrzebami, które znajdują się na naszej (a nie poradnikowej!) liście priorytetów. To tyle tytułem wstępu do fragmentu, mówiącego o wadach okrągłych stołów, bo naturalnie, takie rozwiązanie też ma swoje minusy. Lista jest zdecydowanie krótsza, niż w przypadku atutów:

    • Kwadratowe czy prostokątne stoły można wsunąć w kąt pokoju, a okrągłych nie. Tzn. można, ale takie działanie nie przyniesie oczekiwanego efektu oszczędności przestrzeni. Poza tym z okrągłego stołu przysuniętego do ściany bardzo trudno jest korzystać.
    • Stoły okrągłe są mniej ustawne, należy umieścić je we wnętrzu w taki sposób, aby można było je obejść dookoła, co nie zawsze jest proste.
    • W przypadku stołów o dużych średnicach (najczęściej rozkładanych) mogą pojawić się trudności z sięganiem dań ze środka blatu.

    Czytaj także: Stoły z żywicy – czy są bezpieczne?

    Co lepsze – stół okrągły czy prostokątny?

    Wiele argumentów, przemawiających na korzyść okrągłego stołu padło już podczas omawiania zalet tych mebli. Oczywiście, nie można jednoznacznie stwierdzić, że jest on lepszy niż prostokątny, jednak na pewno w niektórych okolicznościach będzie korzystniejszą opcją.

    Na pewno warto postawić na okrągły stół wtedy, kiedy w domu są dzieciaki. Jeśli borykamy się z ograniczoną przestrzenią, ten wybór będzie również w pełni uzasadniony. Model z okrągłym blatem sprawdzi się także jeśli liczba domowników, która stale zasiada do stołu, jest nieparzysta.

    Meble prostokątne wymuszają postawienie parzystej liczby krzeseł, aby było możliwe zachowanie zasady symetrii. Nieparzysta liczba siedzeń przy czworobocznym blacie burzy równowagę całego wnętrza. Stół prostokątny będzie jednak łatwiej umieścić w przestrzeni, nawet w pomieszczeniach o nietypowym kształcie. To także lepszy wybór dla osób, którzy cenią sobie meble o tradycyjnym charakterze.

    Okrągły stół do kuchni i jadalni

    W kuchni i jadalni okrągły stół ma przede wszystkim służyć. Jego funkcjonalność jest zatem ważniejsza, niż aspekt dekoracyjny. Naturalnie, stylistyka też jest istotna, jednak w pierwszej kolejności musimy postawić na wygodę korzystania z niego. Dlatego okrągły stół do jadalni czy kuchni powinien stać na czterech nogach.

    Należy też wybrać model w ciemniejszym kolorze, zwłaszcza jeśli szukamy stołu do kuchni, który będzie wykorzystywany także do przygotowywania posiłków. Co się zaś tyczy eleganckiej jadalni, to stół okrągły biały na pewno doda jej blasku i luksusowego sznytu, jednak należy pamiętać o tym, aby obowiązkowo zaopatrzyć się w podkładki pod talerze. O biały blat trzeba szczególnie dbać.

    Jakie stoły okrągłe do kuchni i jadalni możemy polecić z kolekcji Italia Style? Na pewno warto sprawdzić model Sylvester D120, który utrzymany jest w ciemniejszej kolorystyce oraz stół okrągły biały Treviso Day, który będzie prawdziwą ozdobą ekskluzywnej sypialni!

    Stoliki i stoły okrągłe do salonu

    W salonie okrągły stół zwykle pełni funkcję rekreacyjną i dekoracyjną. Tutaj jak najbardziej sprawdzą się modele na jednej nodze, wspierającej blat pośrodku. Mały stolik kawowy z opływowym blatem będzie idealnym komponentem salonowej strefy relaksu. Jeśli jednak salon to jedyne miejsce w mieszkaniu, w którym zmieści się stół – należy wybrać pełnowymiarowy model, taki jak do kuchni czy jadalni.

    Ponieważ okrągły kształt blatu jest w przypadku stolików kawowych dużo popularniejszy niż jakikolwiek inny, mamy bardzo duży wybór różnorodnych modeli. Bez trudu znajdziemy stoliki drewniane, metalowe, ze szklanym, czy nawet ceramicznym blatem. W Italia Style mamy dla Was pełen przekrój stylistyczny! Każdy stół jest wyjątkowo i doskonałej jakości, ale jeśli mielibyśmy wybrać ulubione modele, na pewno wymienilibyśmy: Belle Epoque, Illo, Gloster i Souvenir. Jesteśmy ciekawi, czy Wam też się spodobają!

    Zobacz również: Krzesła: czy wiesz jak je dopasować do wnętrza i funkcji?

    Przeczytaj również

    Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia there live the blind texts.