Stoły rozkładane — zalety, funkcje i budowa

polecane produkty

Rozkładany stół Exodus 184/229/274X90

Rozkładany stół Exodus 184/229/274X90

15033.18 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Rozkładany stół Deimos 130

Rozkładany stół Deimos 130

8488.72 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Rozkładany stół Tulia z ceramiki

Rozkładany stół Tulia z ceramiki

12953.13 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Rozkładany stół Tribeace z laminatu

Rozkładany stół Tribeace z laminatu

9908.88 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Rozkładany stół Van

Rozkładany stół Van

8980.23 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Stół rozkładany Bold 160-310x90

Stół rozkładany Bold 160-310x90

10125.36 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Rozkładany stół Plus-UA 200

Rozkładany stół Plus-UA 200

14388.54 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Nowoczesny rozkładany stół Maxim-200(+45+45)

Nowoczesny rozkładany stół Maxim-200(+45+45)

15891.60 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych


Aranżacje wnętrz, choć w wielu przypadkach mają się jedynie podobać, powinny tworzyć wnętrza stylowe i funkcjonalne. Dlatego stoły do jadalni rozkładane lub do salonu są tak często wykorzystywane w nowoczesnych projektach mieszkań i domów. Sprawdź, w czym jeszcze stoły rozkładane są lepsze od mebli bez tej funkcji. Kiedy warto zakupić mebel, który można dowolnie powiększyć lub pomniejszyć? Poznaj funkcje tych ponadczasowych stołów rozkładanych do salonu. 

Budując własny dom lub kupując mieszkanie, kwestia aranżacji wnętrza sprawia najwięcej radości. Pomimo tego, że skomponowanie wszystkich dodatków jest często ogromnym wyzwaniem, to efekt końcowy, który spełnia oczekiwania domowników pod każdym względem, niezwykle cieszy. Poznaj funkcje stołów rozkładanych — mebli, które od lat cieszą się ogromną popularnością. 

Stoły rozkładane — dlaczego cieszą się dużym zainteresowaniem?

Na początku warto zauważyć, że wszystkie stoły kwadratowe rozkładane można postawić w dowolnym pomieszczeniu. 

A zatem gdzie można postawić takie meble? Wyróżniamy:

Te praktyczne meble można podzielić jeszcze ze względu na kształt:

Pod kątem wielkości wyróżnia się stoły 4-osobowe, 6-osobowe, 8-osobowe, 10-osobowe oraz stoły do jadalni rozkładane na 12 osób. Bez względu na wielkość współczesna oferta branży meblarskiej umożliwia dopasowanie rozkładanego stołu do stylu, w którym jest utrzymane wnętrze. I tak do jadalni utrzymanej w duchu prowansalskim możesz wybrać stoły kolonialne rozkładane lub stylizowane stoły do salonu rozkładane. W minimalistycznych wnętrzach świetnie odnajdą się stoły rozkładane nowoczesne lub prostokątne stoły rozkładane z krzesłami tapicerowanymi. Oczywiście stoły glamour rozkładane i stoły industrialne rozkładane poza wspólnym elementem w postaci rozkładanego blatu różnią się wykończeniem. Tak duża różnorodność sprawia, że każdy może dopasować stoły stylowe rozkładane do dowolnego wnętrza. 

Stoły do jadalni rozkładane czy nierozkładane? 

Stoły do salonu rozkładane to meble, które można dopasować do zmieniających się potrzeb. Powiększany blat lub specjalne nakładki, które umieszcza się na brzegach standardowego blatu, umożliwiają stworzenie optymalnego miejsca do siedzenia i spożywania posiłków dla większej liczby osób. Stoły do salonu rozkładane z krzesłami to idealna alternatywa dla dużych stołów. Funkcja rozkładania łączy w sobie dwa meble. To praktyczne rozwiązanie. 

Stoły bez tej funkcji najczęściej wybiera się w większym formacie. Wówczas bez względu na to, ile osób spożywa posiłek jednocześnie, stół zawsze ma taką samą wielkość. Takie rozwiązanie jest mniej funkcjonalne, zwłaszcza gdy dysponuje się ograniczonym miejscem.

Czytaj także: Kilka prostych porad, jak wybrać odpowiedni stół do jadalni


Stoły drewniane rozkładane — na czym polega ich fenomen?

Stoły drewniane okrągłe rozkładane to meble, które z łatwością dopasowują się do potrzeb domowników. Dzięki dodatkowym elementom stół 4-osobowy można zmienić w stół 12-osobowy. Taką funkcję może mieć zarówno stół loftowy rozkładany, jak i stół dębowy rozkładany. Ukryte pod głównym blatem prowadnice rozsuwają dwuczęściowy blat, a w wolną przestrzeń wkłada się dodatkowe elementy. Tak funkcjonalne meble świetnie się sprawdzają w małych apartamentach. 

Szukając solidnego stołu drewnianego rozkładanego nowoczesnego, lepiej zrezygnować z tanich stołów rozkładanych. Niższa jakość może sprawić, że tani stół rozkładany z krzesłami szybko się zniszczy. 

Stoły okrągłe rozkładane czy stoły kwadratowe rozkładane — co wybrać?

Kształt stołu włoskiego rozkładanego lub stołu szklanego rozkładanego włoskiego  to kwestia indywidualnych preferencji. Jednak ze względów praktycznych stoły drewniane rozkładane okrągłe często są wybierane do mniejszych wnętrz, ponieważ zajmują trochę mniej miejsca. Zaletą stołów rozkładanych okrągłych jest możliwość dowolnego ustawienia krzeseł. Taki stół rozkładany wygląda dobrze z parzystą i nieparzystą liczbą foteli. W przypadku stołów kwadratowych rozkładanych z krzesłami lepiej zdecydować się na ich parzystą liczbę.

Stoły industrialne rozkładane — do jakiego wnętrza pasują?

Stoły nowoczesne rozkładane, które idealnie wpisują się w aranżacje industrialne to meble z drewnianym blatem osadzonym na czarnej solidnej stopie. Niektóre stoły rozkładane drewniane, małe stoły rozkładane do pokoju lub nowoczesne stoły do salonu rozkładane mają cztery nogi, inne dwie w kształcie litery U, a jeszcze inne solidną stopę złożoną z kilku elementów. Cechą charakterystyczną tych mebli jest drewniany blat i czarna podstawa. Pasują do wnętrz minimalistycznych, industrialnych i loftowych.

Zakup małego stołu rozkładanego lub stołu rozkładanego dużego zawsze trzeba dokładnie przemyśleć. Każdy mebel powinien być dopasowany do aranżacji. Ważny jest również jego kształt. Białe stoły rozkładane, stoły holenderskie rozkładane lub stoły szklane rozkładane ze sklepu Italia Style są nie tylko wytworne, ale również eleganckie i solidne. Z pewnością zadowolą największych estetów. Postaw na nowoczesne stoły rozkładane. Sprawdź naszą ofertę!

Czytaj także: Stoły drewniane: zalety, konserwacja, rodzaje

Przeczytaj również