Stoły z żywicy — czy są bezpieczne?

polecane produkty

Rozkładany stół Everyday z litego drewna

Rozkładany stół Everyday z litego drewna

7860.93 PLN
Dostępność do 28 dni
Dodaj do ulubionych
Elegancki stół ogrodowy Varsavia z drewna

Elegancki stół ogrodowy Varsavia z drewna

4239.22 PLN
Dostępność do 28 dni
Dodaj do ulubionych
Stylowy stół ogrodowy Oslo z drewnianym blatem

Stylowy stół ogrodowy Oslo z drewnianym blatem

3049.20 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Stół Eminence Fast 160-260x90 z drewnianą podstawą

Stół Eminence Fast 160-260x90 z drewnianą podstawą

12842.43 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Stół Zeffiro 160-240x90 z drewnianą podstawą

Stół Zeffiro 160-240x90 z drewnianą podstawą

10193.01 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych


Stoły z żywicy można klasyfikować jako dzieła sztuki. Są ręcznie robione, unikalne i piękne. Jednak moda nie zawsze idzie w parze z bezpieczeństwem i zdrowiem. Czy warto kupić stół z żywicy epoksydowej? Na co warto zwrócić uwagę, by w przyszłości nie żałować podjętej decyzji? Poznaj zalety i wady stołów z drewna i żywicy. 

Każdy stół, bez względu na wygląd, kształt i rozmiar ma taką samą funkcję. Stoły do jadalni, kuchni i salonu to miejsce wspólnego spożywania posiłków, spotkań rodzinnych i długich rozmów. Jak dobrze wybrać stół drewniany do salonu? Sprawdź, jakie wady i zalety mają stoły z żywicy epoksydowej i czy są lepsze, czy gorsze w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań. 

Stoły z żywicy — moda, która szybko przeminie?

Drewno to klasyka, która zawsze jest na topie. Piękne meble o naturalnym pochodzeniu zbliżają domowników do przyrody bez względu na to, gdzie znajduje się dom. Drewniane meble wyciszają, wprowadzają harmonię w aranżacji i zawsze będą modne. Połączenie w stole drewna z żywicą epoksydową sprawia, że klasyczny stół staje się prawdziwym dziełem sztuki. Żywicę można uformować w dowolnym kształcie. Po dodaniu do niej barwnika powstają jedyne w swoim rodzaju wzory. Po odpowiedniej obróbce takie materiały tworzą prawdziwe dzieła sztuki.

Czy moda na stoły z drewna i żywicy epoksydowej przeminie? Z pewnością tak. Niewykluczone za kilkanaście lat ponownie powróci. Jednak biorąc pod uwagę cenę stołu z drewna i żywicy oraz fakt, że po 2-3 latach mogą przestać się podobać, to może lepiej wyposażyć jadalnię w tradycyjny stół z drewna?

Stoły z żywicy epoksydowej: czy są lepsze od tradycyjnych?

Stoły drewniane to meble ponadczasowe. Ich obróbka jest stosunkowa prosta, więc nawet wtedy, gdy ulegną uszkodzeniu, w łatwy sposób można je odrestaurować. Wystarczy wyszlifować blat i go zaolejować lub zabezpieczyć lakierem, lakierobejcą i ponownie będzie wyglądał pięknie.

Ze stołami z żywicy epoksydowej ta kwestia wygląda zupełnie inaczej. Żywica najczęściej jest wkomponowana w sęki. Im bardziej nierówna linia drewna, tym piękniej stół z żywicą się prezentuje. Jednak w tym przypadku odnowienie drewna nie jest już takie proste. Żywica epoksydowa jest wylana i utwardzona do takiej samej wysokości, co blat stołu. Połączenie tych dwóch materiałów powinno tworzyć jedną, spójną całość. Jeśli drewno ulegnie zniszczeniu i niezbędne będzie wyszlifowanie jego powierzchni, to pomiędzy drewnem a żywicą powstanie mało estetyczny uskok. A więc biorąc pod uwagę możliwość odnowienia mebli, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stół drewniany klasyczny.

Dodatkowo, aby stół z żywicy był bezpieczny, powinien być odpowiednio zabezpieczony. Z tego powodu lepiej kupić taki mebel w sprawdzonym salonie meblowym.

Czytaj także: Szklane meble do eleganckiego wnętrza


Stoły z drewna i żywicy – zalety

Na korzyść stołów z żywicy i drewna z pewnością przemawia ich unikalność. Przez wielu sprzedawców są traktowane niczym prawdziwe dzieła sztuki. I to nie bez powodu. Wykonanie ich pochłania dużo czasu i w całości jest wykonywanie ręcznie. Efekt końcowy często jest niewyobrażalnie piękny. Odpowiednia kompozycja kolorów połączona z bezbarwną barwą żywicy epoksydowej potrafi pobudzić wyobraźnie i wprawić w zadumę. Takie meble, które najczęściej występują w formie stołów do jadalni i stolików kawowych to produkty dla prawdziwych koneserów pięknych mebli. Jednak, jeśli lubisz częste zmiany wystroju, zastanów się, czy warto inwestować w taki mebel.

Zaletą stołów z drewna i żywicy jest ich uniwersalność. We wnętrzu utrzymanym w stylizacji klasycznej lub minimalistycznej mogą stanowić główną ozdobę. W połączeniu z modnymi krzesłami tapicerowanymi z pewnością mogą wprawiać w zachwyt. Stoły z żywicy i drewna to dobra propozycja również do aranżacji loftowych, industrialnych i nowoczesnych.

Stoły z żywicy i drewna – wady

Tak jak wszystkie meble, również stoły z żywicy epoksydowej mają swoje wady. Warto zacząć od tego, że stoły z żywicy najczęściej nie są zaliczane do mebli rozkładanych. A więc możliwość korzystania ze stołu z żywicy o mniejszym rozmiarze na co dzień, a o większym rozmiarze okazjonalnie nie wchodzi w grę. Decydując się na zakup stołu z drewna i żywicy, dopasuj jego wielkość do przestrzeni, którą dysponujesz. A więc z punktu widzenia praktycznego, funkcjonalność tego modelu jest trochę mniejsza.

Stoły z żywicą epoksydową są droższe od zwykłych drewnianych stołów. Cena sprawia więc, że zakup często jest bardzo dobrze przemyślany. W tym przypadku cena jest również wadą. Wprawdzie kwota, którą trzeba zapłacić za stół z żywicy, jest uzasadniona pracochłonnością, oraz pracą ręczną, to jednak może ona skutecznie zniechęcić do zakupu tego mebla.

Stoły z żywicy — cena, producenci, projekty

Bez wątpienia stoły z żywicy epoksydowej należą do unikalnych i pięknych mebli. Są to produkty uważane za luksusowe i można je wykonać zgodnie z indywidualnym projektem. Stoły z żywicy na zamówienie są idealnie dopasowane wielkością i kolorystyką do oczekiwań zamawiającego. Podobnie wygląda kwestia małych stołów. Blaty z drewna i żywicy można wykonać w każdym rozmiarze i w każdym kształcie. To duża zaleta. Jednak jak przystało na niepowtarzalne stoły z żywicy, cena za projekty indywidualne będzie jeszcze wyższa.

Jak wynika z porównania zarówno stoły tradycyjne, jak i stoły z żywicy epoksydowej mają swoje wady i zalety. Jeśli szukasz unikalnych mebli, możesz zaryzykować i zamówić stoły z żywicy epoksydowej. Producenci z Polski wykonują je dokładnie i estetycznie. Dla zwolenników klasyki radzimy wybrać tradycyjny stół do salonu z drewna. Taki mebel bez względu na przemijający czas zawsze będzie się podobał.

W Italia Style znajdziesz piękne i unikalne meble do swojego domu. Nasze produkty są wykonane z największą precyzją i jakością. Znajdź unikalne meble do swojego salonu, sypialni, pokoju dziecięcego lub na taras w naszym sklepie internetowym. Postaw na design prosto z Włoch!

Czytaj także: Stoły drewniane: zalety, konserwacja, rodzaje

Przeczytaj również