Szkło i drewno, połączenie klasyczne, zarazem nowoczesne

polecane produkty

Stół Star z ciemnobrązową podstawą D120

Stół Star z ciemnobrązową podstawą D120

1790.02 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Biały stół Orlando 180X90

Biały stół Orlando 180X90

2771.69 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Stół Bramante 200X100

Stół Bramante 200X100

2207.69 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Stół Maxwell 180X90

Stół Maxwell 180X90

3014.62 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych


Znów mamy interesującego człowieka, który pozostawił po sobie ślad w historii. Kolejny utalentowany i wszechstronny artysta – amerykanin japońskiego pochodzenia Isamu Noguchi. Mówił: „Wszystko jest rzeźbą.  Każdy materiał i każdy pomysł, który urodził się swobodnie w przestrzeni, uważam za rzeźbę. Granica jest,  w pewien sposób, postrzegana jako punkt wyjścia zawierający wszystkie elementy postrzegania przestrzeni i objętości. Postrzeganie objętości, która jest nie tylko dwu-wymiarowa, ale trójwymiarowa - to sposób, w którym wykonuję całość mojej pracy. " I zgodnie z tymi słowami rzeźba była w centrum jego twórczości przez całe życie. Najsłynniejsze rzeźby to: Red Cube (1968), stojąca przed HSBC Building w Nowym Jorku, Black Sun (1969) w Seattle oraz Octetra (1968) w Sapporo. Oczywiście nie jedyne, ale...

Artysta urodził się w 1904 r. w Los Angeles. Jego kariera projektanta mebli rozpoczęła się w 1948 r., kiedy to nawiązał współpracę z wytwórnią mebli Hermana Millera oraz Georgem Nelsonem i Charlesem Eamsem. Dla Millera stworzył właśnie swoje najbardziej rozpoznawalne meble będące ikoną jego projektanckiej twórczości.

Słynny stolik kawowy, szklany na drewnianej podstawie, którego projekt wpisał się na stałe do historii architektury wnętrz. A także inny stolik

Dining table, powwstały w 1958 r. cieszący się uznaniem i zainteresowaniem do dziś.  

 

Nie zamykał się jednak tylko w tych dwóch dziedzinach. Projektował z równym powodzeniem przestrzenie miejskie, ogrody i parki. Najbardziej znane to: most w Parku Pokoju w Hiroszimie, „Ogród Japoński” w Paryżu przy siedzibie UNESCO, Bayfront Park w Miami (1980-90) i  Moerenuma Park w Sapporo (zaprojektowany w 1988 roku, otwarty w 2004).

Tytułowe klasyczne nowoczesne łączenie szkła i drewna widzimy przeglądając również ofertę naszego sklepu. Może nie jest to wynik zachwytu formą stolika kawowego Naguchi, ale widać również poszukiwanie nowej formy wyrazu i ukazania piękna połączenia obu tych materiałów.

Stół Victory dostępny jako część serii mebli Victory (http://www.italiastyle.pl/p80516,stol-victory.html)

 

Stół Antares (http://www.italiastyle.pl/p58795,stol-antares-t.html)

 

 Coś w sobie mają, prawda?

A wracając do naszego artysty, lubił eksperymentować z różnymi materiałami, a jako ciekawostkę można zapamiętać, że rozgłos zawdzięcza również papierowym lampom (lubianym i przez nas w dzisiejszych czasach), które projektował z ogromną pasją i stworzył ich na prawdę dziesiątki wariantów. 

Warto przyjrzeć się twórczości tego człowieka i odszukać w niej coś, co przypadnie do gustu. Pośród mnogości dzieł, na pewno coś się znajdzie. 

 

Przeczytaj również