Zaprojektuj perfekcyjne wnętrze szafy!

polecane produkty

Szafa 4-drzwiowa Treviso Night

Szafa 4-drzwiowa Treviso Night

14410.00 PLN
Dostępność do 21 dni
Dodaj do ulubionych
Szafa 4-drzwiowa Siena Night Avorio

Szafa 4-drzwiowa Siena Night Avorio

16558.26 PLN
Dostępność do 21 dni
Dodaj do ulubionych
Szafa przesuwna Xaos

Szafa przesuwna Xaos

6786.77 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych


Szafa to nasz największy sprzymierzeniec w utrzymywaniu porządku. Dobrze zorganizowane wnętrze szafy gwarantuje wygodę korzystania i łatwość w odszukiwaniu potrzebnych ubrań i dodatków. Oczywiście, jeśli tylko wszystko znajduje się na swoim miejscu.

Choć wydaje się czasem, że wnętrze szafy (zwłaszcza takiej, z której korzystają wszyscy domownicy) trudno utrzymać w ładzie i porządku, to dzięki kilku prostym trikom nie wymaga to nadludzkiego wysiłku.

Bez względu na to, czy interesuje Cię szafa na wymiar, czy zamierzasz kupić gotowy mebel od producenta, powinieneś wiedzieć o pewnych rzeczach. Wnętrze szafy w przedpokoju, garderobie, czy sypialni, rządzi się zasadami, które umożliwiają maksymalne spożytkowanie miejsca i ergonomiczne korzystanie – o tych ważnych regułach przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Znajdziesz tu też kilka słów o sposobach na przechowywanie akcesoriów i drobnej części garderoby.

Jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju i garderobie?

Wnętrze szafy przesuwnej powinno być zaplanowane tak, aby maksymalnie zagospodarować miejsce. Zarówno meble wykonywane na zamówienie, szafy modułowe, jak i te gotowe, prosto od producenta, mogą mieć różny układ wieszaków, szuflad i półek. Wynika to z prób dopasowania wnętrza szafy do różnorodnych wymagań klientów. Istnieje kilka istotnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, wybierając szafę, a w zasadzie jej środek, czyli korpus szafy. Oto one:

Ważne parametry we wnętrzu szafy przesuwnej

Czas na liczby! Na oko korpus szafy może wyglądać atrakcyjnie, jednak nie oznacza to, że reprezentuje przemyślany, praktyczny plan. Przy doborze takich mebli, jak szafa przesuwna do przedpokoju, które mają służyć wiele lat, dobrze jest być krytycznym i kupować dosłownie z metrówką w ręku. Następujące wymiary na pewno warto sprawdzić:

Jeśli chodzi o długość drążków we wnętrzu szafy, to ten wymiar też ma swoje ograniczenia. Zbyt długie drążki mogą się uginać pod ciężarem ubrań, dlatego optymalna wartość to 1 metr.

Czytaj także: Szafy narożne, czy klasyczne? Poznaj zalety tych mebli


Szafa w sypialni, przedpokoju, garderobie i pokoju dziecięcym

Projekt wnętrza szafy na wymiar powinien uwzględniać potrzeby jego użytkowników. Inaczej zorganizujesz osobistą szafę w garderobie, inaczej taką, z której korzysta para małżonków, jeszcze inaczej przemyślisz schemat szafy przesuwnej do pokoju dziecka.

W szafie kobiecej powinno być zdecydowanie więcej miejsca, jeśli chodzi o wysokość, dla ubrań wiszących – panie często posiadają długie sukienki na wieczorne wyjścia. Podobnie szafy w przedpokoju powinny gwarantować swobodne powieszenie długiego, jesiennego płaszcza, bez obaw, że jego dolna krawędź będzie się podwijać o półki. Szafa kobieca to też więcej miejsca na buty.

We wnętrzu szafy małżonków wyraźny podział na osobiste strefy jest nie tyle oczywisty, co po prostu niezbędny. Nie chodzi tylko o to, aby ubrania się nie mieszały, ale też o kwestię utrzymywania porządku – przy konkretnie zarysowanym podziale półek, łatwiej go wyegzekwować. Standardowo też męskie części garderoby umieszcza się wyżej, niż damskie.

Wnętrze szafy w przedpokoju powinno być zoptymalizowane i dostosowane do wymagań wszystkich domowników. Schemat szafy przesuwnej do przedpokoju wymaga kompromisów, np. większej ilości miejsca, przeznaczonej na buty i zamontowanego wyżej drążka na kurtki i płaszcze.

Wnętrze szafy dla dziecka powinno być dopasowane do jego wzrostu. Jeśli dziecko ubiera się samo, to codzienne ubrania powinny znajdować się na półkach w zasięgu jego rąk. Rzeczy wyjściowe, odzienie wierzchnie i akcesoria używane sporadycznie (np. spodnie do jazdy konnej) mogą znajdować się na wyższych kondygnacjach wnętrza szafy.

Zobacz również: Szafy przesuwne: przechowywanie nigdy nie było aż tak proste!

 

Triki organizacji wnętrza szafy w sypialni

Aby zorganizować maksymalnie funkcjonalne wnętrze szafy, możesz zastosować kilka trików.

Najwyższe górne półki, do których często trudno się dostać bez dodatkowego stołka, wykorzystaj na przechowywanie ubrań nieadekwatnych do aktualnego sezonu. W lato schowaj tam zimowe swetry, a zimą krótkie szorty i lekkie, przewiewne kurtki.

Wybierz jeden system organizacji wnętrza szafy. Zarezerwuj osobne półki dla różnych rodzajów ubrań – dla koszulek, swetrów, spodni lub zastosuj metodę grupowania według kolorów. Żadna z zasad nie jest lepsza od drugiej, kieruj się swoją wygodą i tym, która forma bardziej do Ciebie przemawia.

Jeśli masz szafę pod sam sufit i zdecydowałeś się na dwa drążki do wieszania, umieszczone na różnych wysokościach, to ten umiejscowiony wyżej może sprawiać nieco problemów. Aby wygodnie sięgać po ubrania, podwieszone niemal pod sufitem, możesz stanąć na specjalnym stołku ze schodkami lub zaopatrzyć się w teleskopowy drążek do ściągania ubrań wraz z wieszakami.

Wnętrze szafy a drobiazgi

Nie ma nic gorszego niż drobne, nieporęczne, nieznaczne elementy garderoby, które poniewierają się po całej szafie. Na szczęście na akcesoria i dodatki też są sposoby.

We wnętrzu szafy możesz przede wszystkim zaprojektować szuflady, które są przydatne w przypadku przechowywania bielizny czy skarpetek. Dodatkowo, do szuflad można dokupić specjalne separatory, które pozwalają na przechowywanie męskich krawatów, biżuterii czy zegarków.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju organizery, które pozwalają na praktyczne rozmieszczenie drobiazgów we wnętrzu szafy. Podobną funkcję spełnią ozdobne pudełka, w których można umieścić akcesoria sezonowe, buty lub sprzęt sportowy.

Zorganizowanie schludnego i praktycznego wnętrza szafy nie jest trudne, wymaga jednak wyobraźni i umiejętności kreatywnego planowania.

Przeczytaj również