PROMOCJA - 12 % NA WSZYSTKO PO ZAPISANIU SIĘ DO NEWSLETTERA

PROMOCJA BLACKWEEK -15% WRAZ Z KODEM BLACKWEEK15 NA WYBRANE PRODUKTY - SPRAWDŹ TUTAJ

    Szafa to nasz największy sprzymierzeniec w utrzymywaniu porządku. Dobrze zorganizowane wnętrze szafy gwarantuje wygodę korzystania i łatwość w odszukiwaniu potrzebnych ubrań i dodatków. Oczywiście, jeśli tylko wszystko znajduje się na swoim miejscu.

    Choć wydaje się czasem, że wnętrze szafy (zwłaszcza takiej, z której korzystają wszyscy domownicy) trudno utrzymać w ładzie i porządku, to dzięki kilku prostym trikom nie wymaga to nadludzkiego wysiłku.

    Bez względu na to, czy interesuje Cię szafa na wymiar, czy zamierzasz kupić gotowy mebel od producenta, powinieneś wiedzieć o pewnych rzeczach. Wnętrze szafy w przedpokoju, garderobie, czy sypialni, rządzi się zasadami, które umożliwiają maksymalne spożytkowanie miejsca i ergonomiczne korzystanie – o tych ważnych regułach przeczytasz w dzisiejszym wpisie. Znajdziesz tu też kilka słów o sposobach na przechowywanie akcesoriów i drobnej części garderoby.

    Jak zaprojektować wnętrze szafy w przedpokoju i garderobie?

    Wnętrze szafy przesuwnej powinno być zaplanowane tak, aby maksymalnie zagospodarować miejsce. Zarówno meble wykonywane na zamówienie, szafy modułowe, jak i te gotowe, prosto od producenta, mogą mieć różny układ wieszaków, szuflad i półek. Wynika to z prób dopasowania wnętrza szafy do różnorodnych wymagań klientów. Istnieje kilka istotnych aspektów, na które należy zwrócić uwagę, wybierając szafę, a w zasadzie jej środek, czyli korpus szafy. Oto one:

    • Wymiary – będą uzależnione od miejsca, w którym ma stanąć szafa, ilości osób, która na co dzień będzie z niej korzystać oraz wzrostu poszczególnych użytkowników;
    • Rodzaje ubrańwnętrze szafy powinno być dopasowane do typów elementów garderoby, jakie chcemy w niej przechowywać. Inny korpus szafy przyda się, jeśli zamierzamy głównie wieszać w niej płaszcze, a inny, jeśli to mebel do pokoju dziecka;
    • Sposób otwierania drzwi – choć ta kwestia nie dotyczy wnętrza szafy, to jednak warto o niej pomyśleć. Wybór między schematem szafy przesuwnej a tym, czy zrobić szafę z drzwiami otwieranymi, zależeć będzie od powierzchni przeznaczonej na mebel oraz upodobań estetycznych właściciela.

    Ważne parametry we wnętrzu szafy przesuwnej

    Czas na liczby! Na oko korpus szafy może wyglądać atrakcyjnie, jednak nie oznacza to, że reprezentuje przemyślany, praktyczny plan. Przy doborze takich mebli, jak szafa przesuwna do przedpokoju, które mają służyć wiele lat, dobrze jest być krytycznym i kupować dosłownie z metrówką w ręku. Następujące wymiary na pewno warto sprawdzić:

    • Głębokość szafy powinna wynosić minimum 50 cm, choć najlepiej zachować zapas i zdecydować się na projekt szafy z wymiarami co najmniej 60 cm szerokości. Jest to istotne, aby uniknąć tarcia drzwi przesuwnych o ubrania. Możesz wybrać węższy korpus szafy, pod warunkiem, że drążek do wieszania umieszczony jest prostopadle (a nie jak w standardowych szafach równolegle) do tylnej ściany.
    • Odstęp pomiędzy poszczególnymi półkami nie powinien być większy niż 50 cm – wyższe stosiki ubrań są niepraktyczne, mogą się przewracać. Problematyczne jest też wyciągnięcie ulubionej koszulki z dna wysokiej kupki T-shirtów. 
    • Schemat szafy przesuwnej powinien uwzględniać odpowiednią wysokość przestrzeni, przeznaczonej na ubrania wiszące. Długie ubrania, takie jak suknie czy trencze, mogą wymagać nawet 160-180 cm, aby wisiały swobodnie i się nie gniotły.

    Jeśli chodzi o długość drążków we wnętrzu szafy, to ten wymiar też ma swoje ograniczenia. Zbyt długie drążki mogą się uginać pod ciężarem ubrań, dlatego optymalna wartość to 1 metr.

    Czytaj także: Szafy narożne, czy klasyczne? Poznaj zalety tych mebli

    Szafa w sypialni, przedpokoju, garderobie i pokoju dziecięcym

    Projekt wnętrza szafy na wymiar powinien uwzględniać potrzeby jego użytkowników. Inaczej zorganizujesz osobistą szafę w garderobie, inaczej taką, z której korzysta para małżonków, jeszcze inaczej przemyślisz schemat szafy przesuwnej do pokoju dziecka.

    W szafie kobiecej powinno być zdecydowanie więcej miejsca, jeśli chodzi o wysokość, dla ubrań wiszących – panie często posiadają długie sukienki na wieczorne wyjścia. Podobnie szafy w przedpokoju powinny gwarantować swobodne powieszenie długiego, jesiennego płaszcza, bez obaw, że jego dolna krawędź będzie się podwijać o półki. Szafa kobieca to też więcej miejsca na buty.

    We wnętrzu szafy małżonków wyraźny podział na osobiste strefy jest nie tyle oczywisty, co po prostu niezbędny. Nie chodzi tylko o to, aby ubrania się nie mieszały, ale też o kwestię utrzymywania porządku – przy konkretnie zarysowanym podziale półek, łatwiej go wyegzekwować. Standardowo też męskie części garderoby umieszcza się wyżej, niż damskie.

    Wnętrze szafy w przedpokoju powinno być zoptymalizowane i dostosowane do wymagań wszystkich domowników. Schemat szafy przesuwnej do przedpokoju wymaga kompromisów, np. większej ilości miejsca, przeznaczonej na buty i zamontowanego wyżej drążka na kurtki i płaszcze.

    Wnętrze szafy dla dziecka powinno być dopasowane do jego wzrostu. Jeśli dziecko ubiera się samo, to codzienne ubrania powinny znajdować się na półkach w zasięgu jego rąk. Rzeczy wyjściowe, odzienie wierzchnie i akcesoria używane sporadycznie (np. spodnie do jazdy konnej) mogą znajdować się na wyższych kondygnacjach wnętrza szafy.

    Zobacz również: Szafy przesuwne: przechowywanie nigdy nie było aż tak proste!

     

    Triki organizacji wnętrza szafy w sypialni

    Aby zorganizować maksymalnie funkcjonalne wnętrze szafy, możesz zastosować kilka trików.

    Najwyższe górne półki, do których często trudno się dostać bez dodatkowego stołka, wykorzystaj na przechowywanie ubrań nieadekwatnych do aktualnego sezonu. W lato schowaj tam zimowe swetry, a zimą krótkie szorty i lekkie, przewiewne kurtki.

    Wybierz jeden system organizacji wnętrza szafy. Zarezerwuj osobne półki dla różnych rodzajów ubrań – dla koszulek, swetrów, spodni lub zastosuj metodę grupowania według kolorów. Żadna z zasad nie jest lepsza od drugiej, kieruj się swoją wygodą i tym, która forma bardziej do Ciebie przemawia.

    Jeśli masz szafę pod sam sufit i zdecydowałeś się na dwa drążki do wieszania, umieszczone na różnych wysokościach, to ten umiejscowiony wyżej może sprawiać nieco problemów. Aby wygodnie sięgać po ubrania, podwieszone niemal pod sufitem, możesz stanąć na specjalnym stołku ze schodkami lub zaopatrzyć się w teleskopowy drążek do ściągania ubrań wraz z wieszakami.

    Wnętrze szafy a drobiazgi

    Nie ma nic gorszego niż drobne, nieporęczne, nieznaczne elementy garderoby, które poniewierają się po całej szafie. Na szczęście na akcesoria i dodatki też są sposoby.

    We wnętrzu szafy możesz przede wszystkim zaprojektować szuflady, które są przydatne w przypadku przechowywania bielizny czy skarpetek. Dodatkowo, do szuflad można dokupić specjalne separatory, które pozwalają na przechowywanie męskich krawatów, biżuterii czy zegarków.

    Na rynku dostępne są różnego rodzaju organizery, które pozwalają na praktyczne rozmieszczenie drobiazgów we wnętrzu szafy. Podobną funkcję spełnią ozdobne pudełka, w których można umieścić akcesoria sezonowe, buty lub sprzęt sportowy.

    Zorganizowanie schludnego i praktycznego wnętrza szafy nie jest trudne, wymaga jednak wyobraźni i umiejętności kreatywnego planowania.

    Przeczytaj również

    Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia there live the blind texts.