PROMOCJA - 12 % NA WSZYSTKO PO ZAPISANIU SIĘ DO NEWSLETTERA

PROMOCJA BLACKWEEK -15% WRAZ Z KODEM BLACKWEEK15 NA WYBRANE PRODUKTY - SPRAWDŹ TUTAJ

    Stół to centrum życia rodzinnego i towarzyskiego. Właśnie przy nim spotkamy się przy wspólnych posiłkach, porannej kawie, wieczornej herbacie czy drinku z przyjaciółmi. Przy nim zdarza się też czytać, układać puzzle, pracować i uprawiać wiele innych aktywności. Właśnie dlatego musi być to solidny mebel, a jego wybór nie powinien być kwestią przypadku.

    Jak dbać o stół ze szklanym blatem?

    Stoły szklane są niezwykle lekkie i gustowne. Z powodzeniem wpiszą się w klimat prawie każdego wnętrza. Wiele osób jednak ich unika, obawiając się, że dbanie o nie i czyszczenie będzie niezwykle uciążliwe, a ponadto na pewno szybko się zniszczą. Nic bardziej mylnego! Na samym początku warto zaznaczyć, że stoły szklane wcale nie tak łatwo porysować przy normalnym użytkowaniu. Jeżeli już zdarzy się jakaś drobna ryska, można usunąć ją, używając mleczka samochodowego do polerowania szyb. Warto jednak stosować podkładki, by uniknąć takiego problemu. Codziennie mycie szklanego blatu jest niezwykle proste, gdyż należy go potraktować płynem do mycia naczyń lub roztworem wody z octem.

    Jaki stół do małej kuchni lub jadalni?

    Stół to obowiązkowy mebel, który musi znaleźć się w każdym domu lub nawet najmniejszym mieszkaniu. Gdy ogranicza Cię metraż, warto zwrócić uwagę na stoły rozkładane. Na co dzień nie zajmują dużo miejsca, a w razie wizyty większej liczby gości można w łatwy sposób dostosować je do potrzeb. Coraz nowocześniejsze rozwiązania sprawiają, że stoły rozkładane mogą być wykonane z przeróżnych materiałów — mogą być to stoły drewniane, ze szklanym blatem (te nie przytłoczą niewielkiego wnętrza!) lub stoły metalowe.

    Uniwersalny stół do domu i ogrodu — czy to możliwe?

    Jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe, by istniały uniwersalne stoły ogrodowe, jednocześnie nadające się do wnętrz. Dzisiaj jednak stało się to rzeczywistością. Wszystko dzięki przenikaniu się materiałów i modeli oraz większej dowolności w aranżacji wnętrz. Stoły drewniane, czy stoły szklane mogą być z powodzeniem wykorzystane w jadalni, jak i na patio. Jedynie stoły z rattanu i technorattanu wciąż kojarzą nam się z wypoczynkiem na świeżym powietrzu i wyglądają lepiej w otoczeniu zielonej trawy niż w zwykłych czterech ścianach. Ale hola, hola! Czy nie jest ostatnio trendy posiadanie rattanowej sofy w salonie? Sprawdź najnowsze katalogi, a zobaczysz, że coraz więcej projektów przewiduje wprowadzenie tego materiału do wewnątrz.

    Stoły drewniane z szufladami — hit czy kit?

    Zdecydowanie hit, zwłaszcza jeżeli stół ma stanąć w kuchni! To niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które świetnie sprawdzi się nie tylko w małych mieszkaniach. W szufladach stołu schować możesz rzadziej używane narzędzie kuchenne, książki kucharskie, notesy na listę zakupów lub fartuszki i czyste ściereczki, a nawet zapasowe sztućce i serwetki. Ponadto stoły prostokątne z szufladami z ozdobnymi gałkami wyróżniać się będą oryginalnym wyglądem! Może więc zamiast stawiać kolejną „kurzą łapkę” w postaci porcelanowej gąski lub sztucznych kwiatów, rozważ kolorowe, atrakcyjne uchwyty szuflad.

    Z myślą o dzieciach… czy stół nadaje się do odrabiania lekcji?

    Nie jest niczym złym, gdy dziecko odrabia lekcje przy stole. Zwłaszcza gdy potrzebuje Twojej pomocy. Wtedy jest to wygodniejsze, niż praca przy biurku. Należy jednak pamiętać, że najlepiej do tego nadadzą się stoły prostokątne, gdyż ich kształt upodobania je do biurek. Świetnie sprawdzą się szklane blaty, z których bez trudu można zmyć tusz z długopisu lub flamastra — czasem o takie wypadki podczas odrabiania lekcji nietrudno. Pamiętaj, by zadbać o wygodne krzesło, oświetlenie i odpowiednią postawę dziecka podczas odrabiania lekcji przy stole!

    Jak zabezpieczyć rogi blatu stołu przed maluchami?

    Małe dzieci są niezwykle ruchliwe i czasem trudno je upilnować. Zderzenie z rogiem stołu może być niezwykle niebezpieczne dla jego zdrowia i życia. Warto zabezpieczyć kanty specjalnymi nakładkami, które je zaokrąglą, skutecznie chroniąc dzieci. Wykonane z materiałów takich jak: plastik, pianka czy silikon mogą wtopić się w wystrój Twojej kuchni lub jadalni, nie zaburzając jej estetyki. Można też zdecydować się na bezpieczne dla dzieci stoły okrągłe i owalne, które nie posiadają rogów. Mimo wszystko warto użyć wtedy piankowej osłonki na kanty, oklejając nią stół na całym obwodzie.

    A z myślą o mężczyznach i imprezowiczach… stół do zadań specjalnych

    Większość z nas zdaje sobie sprawę, jak wyglądają męskie wieczory przy piwie, pizzy, chipsach, kartach, cygarach, grach telewizyjnych… wymieniać dalej? Tam, gdzie często imprezuje się w domu dobrze sprawdzą się stoły z blatem ceramicznym. Są one bardzo wytrzymałe i odporne na zabrudzenia i zarysowania. Nie straszne są im plamy z alkoholu, popiół czy… tańce na stole. Pomimo trwałości modele wykonane z tego materiału są niezwykle piękne i szykowne – co akurat będzie wizualną nagrodą po uprzątnięciu „wczorajszego” bałaganu.

    Dekorowanie stołu nie takie straszne jak się je maluje, czyli jak dobrać obrus na okrągły stół?

    Stoły okrągłe i owalne przysparzają nie lada problemów w kwestii doboru odpowiedniego obrusu. Dobra wiadomość jest taka, że sprawdzą się na nim zarówno okrągłe, jak i kwadratowe nakrycia. Pamiętać należy jedynie o tzw. zwisie, który przy okrągłym nakryciu powinien wynosić ok. 25-30 cm z każdej strony stołu. Jego dwukrotność należy dodać do średnicy blatu, by uzyskać idealny rozmiar okrągłego obrusu. Kwadratowe i prostokątne modele świetnie sprawdzą się jako serwety lub bieżniki, odsłaniające kawałek stołu, a także jako standardowe obrusy przykrywające je całe i posiadające zwisy.

    Przeczytaj również

    Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia there live the blind texts.