PROMOCJA - 12 % NA WSZYSTKO PO ZAPISANIU SIĘ DO NEWSLETTERA

PROMOCJA BLACKWEEK -15% WRAZ Z KODEM BLACKWEEK15 NA WYBRANE PRODUKTY - SPRAWDŹ TUTAJ

    W życiu każdego rodzica przychodzi taki moment, kiedy dziecko wkracza w wiek nastoletni. Tapeta z misiami i łóżko z motywem jednorożca przestają być adekwatne i nastaje era rewolucyjnego remontu. Jednym z mebli, który obowiązkowo musi pojawić się w pokoju młodzieżowym, jest szafa. Nie prowadzi ona jednak do Narnii, jak w bajkach dla dzieci, ale staje się miejscem bardziej prozaicznym. Szafa młodzieżowa służy do przechowywania ubrań, akcesoriów, ale także innych przedmiotów, których nastolatek nie chce trzymać na widoku, jak gry planszowe, czy sportowe gadżety.

    W dzisiejszym wpisie opowiemy o tym, na co zwrócić uwagę przy poszukiwaniu idealnej szafy dla nastolatki o romantycznym usposobieniu lub licealisty ze sportowym zacięciem. Porównamy modele wolnostojące i szafy młodzieżowe wnękowe, wykonywane na zamówienie. Podpowiemy też, jakie znaczenie ma styl mebli oraz jak zorganizować wnętrze szafy dla nastolatki, aby było maksymalnie funkcjonalne.

    Jaka powinna być szafa młodzieżowa?

    Szafa dla nastolatki/-tka będzie na pewno zdecydowanie większa, niż szafa dziecięca. Ubrania dorosłych zajmują więcej miejsca niż odzież maluchów. Jakie jeszcze cechy powinny mieć szafy młodzieżowe nowoczesne? Oto lista kwestii, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów:

    • Styl – szafa młodzieżowa powinna się przede wszystkim podobać starszemu dziecku, dla którego pokój jest osobistym azylem. Nastolatki chcą decydować – oczywiście, nie można im pozwolić na wszystko, ale wybór szafy młodzieżowej – nowoczesnej czy vintage – możemy im pozostawić!
    • Głębokośćszafa dla nastolatki powinna mieć głębokość nie mniejszą niż 60 cm. Tyle mniej więcej potrzeba, aby powiesić ubrania na wieszakach. To pozwoli im wisieć swobodnie i nie zaczepiać rękawami o drzwi.
    • Pojemność – młodym ludziom zależy na atrakcyjnym wyglądzie, stąd często mają imponującą ilość ubrań. Praktyczna szafa powinna pomieścić elementy garderoby z różnych sezonów i dodatkowe przedmioty, jak sportowe akcesoria.
    • Rozmiarszafy młodzieżowe powinny być pojemne, ale jednocześnie nie przytłaczać swoimi gabarytami całego pokoju. Najlepiej poszukać kompromisu między ilością miejsca w szafie i metrażem pokoju.
    • Dodatkowe udogodnienia – na rynku znajdziesz szafy dla nastolatek z oświetleniem wewnątrz, z wysuwanym lustrem lub mobilnymi półkami. Zdecydujcie z dzieckiem, czy któryś z tych gadżetów szczególnie mu się przyda.

    Szafy młodzieżowe – wnękowe czy wolnostojące?

    Jeśli chodzi o szafy to zasadniczo mamy dwa rodzaje do wyboru: modele wolnostojące i meble wnękowe, wykonywane na wymiar. Który typ sprawdzi się w pokoju nastolatka?

    Szafy młodzieżowe wnękowe są dobrym rozwiązaniem do wnętrz nieforemnych, takich jak pokoje na poddaszu, z uskokami lub zakamarkami w ścianach. Przykładowo, szafa narożna młodzieżowa, wykonana według indywidualnego projektu, pozwoli maksymalnie wykorzystać trudno dostępne miejsca, którym trudno nadać jakąkolwiek rolę w pokoju. Co więcej, przy projektowaniu mamy wpływ na układ półek i szuflad, czy ilość wieszaków, które zmieszczą się w środku. Ważny jest też sposób otwierania drzwi, który możemy dopasować do wymagań wnętrza. W wąskich pokojach dużo lepiej sprawdzą się szafy przesuwne młodzieżowe. Szafy do zabudowy są jednak dużo droższe, niż modele autonomiczne.

    Wolnostojące szafy młodzieżowe nowoczesne też mają swoje pozytywne strony. Bardzo często są to meble o wyrazistych cechach wizualnych, dzięki czemu są pełnoprawnym budulcem stylu w pokoju nastolatków. Szafy wnękowe, mimo tego, że można dopasować rodzaj materiału, z których będą wykonane, są często wizerunkowo mdłe. Tradycyjne szafy młodzieżowe również mogą mieć opcje modyfikacji układu półek, także nie jesteśmy skazani na wizję producenta.

    Czytaj także: Szafy modułowe: dlaczego są takie funkcjonalne?

    Design szafy dla nastolatki, czyli kilka słów o stylu

    Wspominaliśmy już, że starszym dzieciakom powinno się dać możliwość wyboru szafy. Młodzieżowe, nowoczesne meble nie są wprawdzie jakimś głośnym manifestem rozwijającej się tożsamości młodego człowieka, chodzi tu bardziej o podkreślenie tego, że jako rodzice liczymy się z ich zdaniem i doceniamy osobiste upodobania.

    Ważne jest, żeby dopasować meble do ogólnej stylistyki pokoju. Dziewczyny chętnie urządzają swoje pokoje w stylu skandynawskim lub romantycznym, dlatego w ich przypadku świetnie sprawdzają się białe szafy młodzieżowe lub te z rattanowymi frontami. Chłopcy wolą zwykle ciemniejsze kolory lub naturalne drewno.

    Niektóre nastolatki są bardzo kreatywne. Interesują się różnymi dziedzinami sztuki, przywiązują dużą uwagę do oryginalnych dodatków. Producenci mebli mają im do zaoferowania szereg designerskich szaf młodzieżowych nowoczesnych, które wyróżniają się odważną kolorystyką, ciekawymi formami lub intrygującymi detalami w postaci uchwytów do drzwi.

    Szafa młodzieżowa z lustrem czy bez?

    Każde rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, jednak należy przyznać, że lustro, zwłaszcza w pokoju nastolatki, jest niezbędne. Czy zatem zainwestować w szafę młodzieżową z lustrem w drzwiach, czy kupić duże zwierciadło w ozdobnej ramie?

    Za pierwszym wariantem przemawia oszczędność miejsca, więc to dobre rozwiązanie do mniejszych pomieszczeń. Jednak lustro na drzwiach szafy przesuwnej młodzieżowej narażone będzie na częste dotykanie, co oznacza konieczność częstego czyszczenia. A jak wiadomo, z porządkiem w pokojach nastolatków bywa różnie.

    Lustro może być także ukryte po wewnętrznej stronie drzwi, które otwierają się w tradycyjny, uchylny sposób. Jest też możliwość (zwłaszcza w przypadku szaf, wykonywanych na zamówienie) zamontowania lustra na specjalnych prowadnicach w środku szafy. Dzięki czemu wysuwa się je tylko wtedy, kiedy jest potrzebne.

    Czytaj także: Szafy z półkami – czy mają przewagę nad szafami klasycznymi?

    Jak zorganizować wnętrze szafy młodzieżowej?

    Oczywiście, darujemy sobie porady, jak skłonić nastolatki do tego, aby w szafie panował przykładny porządek. Jednak warto pamiętać o tym, że dobrze zaplanowane wnętrze szafy młodzieżowej pomoże zdusić chaos w zarodku. W szafie dla nastolatki oprócz wieszaków i półek powinno znaleźć się osobne miejsce na bieliznę i drobne akcesoria. Mogą być to szuflady, ale w tej roli sprawdzą się także plastikowe pojemniki, wiklinowe lub metalowe kosze. W przypadku szaf młodzieżowych do zabudowy, które dostosowujemy do własnych potrzeb, koszyki mogą być zamontowane na prowadnicach, dzięki czemu łatwo z nich korzystać. Wystarczy je wysunąć.

    Jeśli szafa ma szuflady, można do nich dokupić organizery, które pozwolą utrzymać w porządku dodatki do włosów, biżuterię, czy inne drobiazgi.

    Najważniejsze jest to, żeby wnętrze szafy było zorganizowane w sposób praktyczny. Wygodne korzystanie z szafy daje spore nadzieje na to, że będzie w niej gościł porządek.

    Przeczytaj również

    Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia there live the blind texts.