Jak wyprać kanapę, aby była jak nowa?


Tapicerowane kanapy to wygodne i pięknie prezentujące się meble. Jednak, żeby efekt wizualny mógł utrzymać się jak najdłużej, musisz zadbać o regularne pranie tapicerki. Jak wyprać kanapę w domu? O czym pamiętać, aby nie zniszczyć materiału? O tym w najnowszym wpisie.

Jak wyprać kanapę, aby była jak nowa?


Regularne pranie kanapy – sposób na trwałość

W kwestii czystości tapicerek na kanapach i fotelach może przyjąć, że najważniejsza jest profilaktyka. Najlepiej jest nie dopuszczać do poważnych zabrudzeń, tzn. unikać sytuacji, przez które kanapa może potencjalnie się zabrudzić, regularnie odkurzać tapicerkę i natychmiast reagować, kiedy na powierzchni pojawi się jakaś plama. Warto regularnie zdejmować z tapicerki sierść zwierząt – idealna ku temu okaże się dostępna wszędzie klejąca rolka do ubrań.

Jak wyprać kanapę, aby była jak nowa?


Jak wyprać kanapę w domu?

Jeżeli pranie kanapy jest nieodzowne, zdecyduj się na bezpieczne i sprawdzone sposoby. W tym celu warto zaopatrzyć się w pewne urządzenia, które pomogą wyczyścić kanapę bezpiecznie i skutecznie. Pierwszym z nich, zdecydowanie tańszym, jest urządzenie wytwarzające parę wodną. Gorąca para to bardzo efektywny sposób usuwania zabrudzeń z różnych powierzchni, w tym tapicerek. Rozbija zanieczyszczenia na mniejsze cząstki i odrywa je od włókien. W ten sposób możesz wyprać tapicerkę bez używania środków chemicznych.

Rozwiązaniem wymagającym większego nakładu, jednak niezwykle skutecznym, jest odkurzacz piorący. Z wykorzystaniem bezpiecznych i przeznaczonych do prania tapicerek detergentów, możesz szybko i skutecznie usunąć zabrudzenia i plamy. Zaawansowane modele zawierają nawet funkcję suszenia.

Jak wyprać kanapę, aby była jak nowa?


Czego unikać?

Co do prania kanapy? Przede wszystkim unikaj silnych detergentów, wybielaczy i płynów zmiękczających, ponieważ mogą one szybko uszkodzić tapicerkę, m.in. niszcząc materiał czy usuwając kolory. Silne wycierania gąbką lub szczotką także może okazać się niebezpieczne dla jakości materiału.

Jeśli masz wątpliwości co do środków czyszczących lub domowych sposobów lub Twoja kanapa jest już mocno zabrudzona, najkorzystniej będzie skorzystać z usług profesjonalistów. Niezależnie od tego, czy decydujesz się na samodzielne pranie kanapy, czy powierzasz to zadania specjalistom, zawsze miej na uwadze instrukcje i zalecenia producenta. Nawet częste pranie kanapy zgodnie ze wskazówkami producenta pozwoli przez długi czas utrzymać jej wysoką jakość.

Jak wyprać kanapę, aby była jak nowa?


Jak wyprać kanapę domowym sposobem?

Czy istnieją niekonwencjonalne sposoby na pranie kanapy? Domowe sposoby przewidują wykorzystanie m.in. octu czy sody oczyszczonej, jednakże nigdy nie możesz mieć pewności, jak na tego rodzaju przygotowane amatorsko preparaty zareaguje materiał. Stąd zdecydowanie bezpieczniej jest wykorzystać sprawdzone metody – nawet pomimo konieczności zainwestowania w środek czyszczący może okazać się to korzystniejsze rozwiązanie, ponieważ zniszczenie tapicerki może będzie znacznie poważniejszym i droższym problemem.

Przeczytaj również