PROMOCJA - 12 % NA WSZYSTKO PO ZAPISANIU SIĘ DO NEWSLETTERA

PROMOCJA BLACKWEEK -15% WRAZ Z KODEM BLACKWEEK15 NA WYBRANE PRODUKTY - SPRAWDŹ TUTAJ

    Welur to rodzaj pluszu, który wraz z aksamitem i welwetem jest masowo wykorzystywany w wystroju wnętrz oraz modzie. Jeśli nie wiesz, jak wygląda, wyobraź sobie kotarę w teatrze – ten materiał stosuje się w produkcji zasłon scenicznych. Miękka i elegancka faktura weluru wprowadza do wnętrz mieszkalnych nutę artyzmu i przytulności.

    Materiał welurowy kojarzy się z luksusem królewskich komnat, dlatego meble tapicerowane welurem pojawiają się najczęściej w stylu glamour. Jednak nie jest to bynajmniej jedyny nurt aranżacyjny, który wykorzystuje tę tkaninę. O tym m.in. opowiemy w dzisiejszym wpisie – na przykładzie krzeseł welurowych sprawdzimy, w którym stylu welur będzie się prezentować równie dobrze. Oprócz tego opowiemy o tym, jak dbać o welurowe krzesła i porównamy ich wady i zalety.

    Zalety i wady krzeseł welurowych

    Krzesła tapicerowane welurowe mają duży potencjał aranżacyjny ze względu na wysoki poziom elegancji, jaki reprezentują. Są bardzo wytworne, dlatego traktuje się je jako jeden ze sztandarowych przykładów na to, że meble funkcjonalne mogą także pełnić rolę dekoracyjną. To tylko jedna z wielu zalet welurowych krzeseł. A oto ich pozostałe atuty:

    • Krzesła tapicerowane welurowe są przyjemne w dotyku. Zetknięcie materiału z gołymi fragmentami ciała (np. w letnie, upalne dni) nie powoduje dyskomfortu.
    • Welur tapicerski jest trwały, dzięki czemu można go stosować do mebli, przeznaczonych do częstego użytkowania. Świetnie sprawdza się w przypadku krzeseł do jadalni welurowych.
    • Siedziska welurowych krzeseł są zwykle zabezpieczone teflonową powłoką, co chroni przed wsiąkaniem w nie wody.
    • Welur nie blaknie na słońcu, dlatego nie musisz się obawiać, że Twoje krzesła welurowe czarne stoją w miejscu, w którym popołudniowe słońce daje się mocno we znaki.
    • Dzięki krzesłom do jadalni welurowym można w prosty sposób ocieplić atmosferę wnętrza i sprawić, że będzie bardziej przytulne. 

    Mimo powyższych peanów na cześć welurowych krzeseł, przyznajemy, że mają one również wady, choć jest ich zdecydowanie mniej niż atutów. Negatywny aspekt to tzw. efekt wysiedzenia. To ślady, które powstają na wszystkich elementach welurowych mebli (siedzisko, podłokietniki, oparcie) podczas ich dotykania. Jednak można sobie z nimi łatwo poradzić, wyczesując powierzchnię szczotką z miękkim włosiem.

    Czytaj także: Krzesła – czy wiesz jak jest dopasować do wnętrza i funkcji?

     

    Do jakiego stylu pasują jasne welurowe krzesła?

    Krzesła welurowe wielu osobom kojarzą się jedynie z pełnym przepychu, strojnym stylem glamour. Owszem, ten nurt czerpie z pysznej estetyki barokowej, więc aksamitny materiał w połączeniu ze zdobnymi formami rodem z salonów Ludwika IV jest jak najbardziej na miejscu. Krzesła welurowe pikowane to kwintesencja stylu glamour, niezależnie od tego, czy obicie będzie w kolorze głębokiego granatu, czy delikatnego, pastelowego różu. Jednak glamour to nie jedyny nurt, w którym takie siedziska sprawdzą się rewelacyjnie.

    Welurowe krzesła w jasnych odcieniach doskonale pasują do salonów i pokojów nastolatek, urządzonych w stylu romantycznym. W tego typu aranżacjach idealnie zaprezentują się modele z pozłacanymi, metalowymi nóżkami i pastelowym obiciem. Krzesła welurowe różowe mogą stanąć przy stole lub pełnić rolę siedziska przy toaletce.

    Krzesła welurowe szare pasują także do wnętrz w stylu skandynawskim. Jednak w przypadku tego nurtu należy poszukać modeli z drewnianymi nóżkami. Krzesła skandynawskie welurowe mają prostą formę i niskie oparcie, po to, aby przestrzeń salonu czy jadalni pozostawała lekka i uporządkowana.

    Krzesła welurowe czarne, granatowe, zielone – gdzie pasują?

    Jeśli chodzi o ciemne i intensywne kolory tapicerki krzeseł welurowych, to również w tym przypadku glamour nie jest jedynym nurtem, do którego te meble pasują.

    Krzesła welurowe czarne świetnie wpisują się nurt minimalistyczny i klasyczny. Z kolei zielony kolor obicia w połączeniu z kolorem ceglanym i starym drewnem przywodzi na myśl wnętrza vintage. Tam szczególnie pożądane są meble z aksamitnym połyskiem.

    Podobnie jest z kolonialnym gabinetem, w którym zielone krzesła welurowe w zestawieniu z eleganckim stolikiem kawowym z ciemnego drewna, pozwolą na stworzenie klimatycznej przestrzeni do rozmowy z gośćmi. 

    W mieszkaniu orientalnym, w którym wprost roi się od kolorów i faktur, krzesła do jadalni welurowe w kolorze soczystej pomarańczy będą strzałem w dziesiątkę. Zwłaszcza w tym nurcie aranżacyjnym bardzo mocno stawia się na tekstylia oryginalne i miłe w dotyku.

    Czy krzesła welurowe nadają się do jadalni?

    Biorąc pod uwagę miękkość i połyskliwą strukturę weluru, od razu nasuwa się wniosek, że jest on materiałem przeznaczonym raczej na salony. Nie oznacza to jednak, że welurowe meble nie sprawdzą się w innych pomieszczeniach. Jadalnia jest świetnym przykładem na to, że można wprowadzić do niej aksamitny połysk, który będzie jednocześnie praktyczny i elegancki.

    Krzesła do jadalni welurowe mają tę zaletę, że w większości przypadków nie wsiąkają w nie płyny. Oznacza to, że można z nich korzystać podczas posiłków, bez obaw, że coś nam się na nie rozleje. Mimo to dobrze jest wybrać ciemniejszą tapicerkę. Jasne welurowe krzesła będą bezpieczniejsze w salonie.

    Oprócz tego warto dopasować wygląd krzeseł welurowych do stołu w jadalni. Jeśli jest cały drewniany, dobierz siedziska na nóżkach z drewna o podobnym wybarwieniu. Do stołu z elementami stalowymi można dopasować krzesła welurowe glamour na metalowych nóżkach.

    Zobacz również: Nowoczesne krzesła do jadalni i kuchni

    Jak dbać o krzesła do jadalni welurowe?

    Mimo tego, że w odpowiednio zabezpieczony welur tapicerski nie wsiąkają płyny, nie oznacza to, że krzesła welurowe są niezniszczalne. Jak o nie dbać?

    Po pierwsze, kropelki rozlanych płynów wycieramy suchą, czystą ściereczką lub kawałkiem ręcznika papierowego. Nie należy trzeć, a jedynie przyłożyć szmatkę w miejsce plamki i poczekać, aż ciecz wsiąknie. Wszelkie inne plamy należy usuwać od razu po ich zauważeniu – im szybsza reakcja, tym większe szanse, że naszym welurowym krzesłom uda się wyjść z opresji bez szwanku!

    Wspominaliśmy też, że po dłuższym siedzeniu na welurowym krześle odkształcają się ślady. Na szczęście nie są one trwałe. Aby je usunąć, wystarczy wyszczotkować mebel szczotką z miękkim włosiem

    Krzeseł welurowych w żadnym wypadku nie powinno się szorować gąbkami z ostrą powierzchnią. Należy pamiętać, że aksamitne obicie jest delikatne i używając niewłaściwego, szorstkiego czyściwa można je trwale uszkodzić. Do czyszczenia należy używać delikatnych detergentów, przeznaczonych do weluru.

    Przeczytaj również

    Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia there live the blind texts.