Lampy wiszące nad stół – musisz to wiedzieć przed zakupem!

polecane produkty

LAMPA MUSICA

LAMPA MUSICA

7312.35 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
LAMPA CYGNUS

LAMPA CYGNUS

3560.85 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
WISZĄCA LAMPA SPHEERE WOOD

WISZĄCA LAMPA SPHEERE WOOD

375.05 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
BIAŁA, WISZĄCA LAMPA AMISH

BIAŁA, WISZĄCA LAMPA AMISH

1878.10 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
WISZĄCA LAMPA ZAMBIA

WISZĄCA LAMPA ZAMBIA

590.99 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
BIAŁA WISZĄCA LAMPA TRIS

BIAŁA WISZĄCA LAMPA TRIS

640.71 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
LAMPA WISZĄCA JAPAN S

LAMPA WISZĄCA JAPAN S

2251.39 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych


Stół to ważny element wyposażenia każdego mieszkania, wokół którego codziennie zbierają się domownicy. Podczas rodzinnych uroczystości, czy wystawnych kolacji przyjmujemy przy nim również gości. Jednak nie będziemy dziś mówić stricte o stole, a o jednym z elementów jego wizualnej oprawy. Lampa wisząca nad stół to dodatek nie tylko funkcjonalny, ale i dekoracyjny. Odpowiednio dobrany, sam w sobie będzie niezwykłą ozdobą wnętrza, ale jednocześnie podkreśli walory stołu, nad którym świeci.

Z poniższego wpisu dowiesz się m.in. na co zwrócić uwagę, szukając idealnej lampy nad stół, jak dopasować model do stylu wnętrza oraz na jakiej wysokości ją powiesić. Dzięki naszym wskazówkom nie pominiesz żadnego ważnego aspektu i unikniesz popularnych błędów. Przekonasz się też, że lampy wiszące nad stół kupuje się nie tylko po to, żeby lepiej widzieć to, co masz na talerzu!

Rola lampy nad stół – trendy wnętrzarskie

Projektanci wnętrz zdają sobie doskonale sprawę z tego, jak ważną rolę we wnętrzach odgrywa oświetlenie. Dlatego kładą szczególny nacisk na dobrze zaplanowany układ lamp, kinkietów i żyrandoli. Lampy wiszące nad stół należą do grupy oświetlenia dodatkowego, ponieważ z reguły obejmują swoim zasięgiem jedynie blat stołu. To ich podstawowe zadanie – doświetlanie miejsca, przy którym rodzina spożywa posiłki. Nie jest to jednak jedyna rola lampy nad stół.

Aranżacje niektórych pomieszczeń aż proszą się o elementy dekoracyjne, zwisające z sufitu. Zwłaszcza w wysokich mieszkaniach, loftach, czy starych kamienicach lampy wiszące nad stół wypełniają pustą przestrzeń, której jest tak wiele. Uzupełniają luki kompozycyjne w górnej części pomieszczenia, zmieniają układ wszystkich brył, przenosząc część uwagi na sufit. Warto o nich pomyśleć, jeśli masz wrażenie, że układ sił między podłogą a sufitem w Twoim salonie, czy jadalni jest zaburzony.

Oczywiście, lampa wisząca nad stół pełni także funkcję czysto dekoracyjną. Zwłaszcza designerskie modele dodają wnętrzu oryginalności i sznytu. Nie można również zapomnieć o tym, że lampy nad stół są odpowiedzialne za wprowadzenie do jadalni ciepłego, przytulnego klimatu. Pozwalają osiągnąć zupełnie inny efekt, niż w przypadku głównego oświetlenia górnego.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru lampy wiszącej nad stół?

Oto kwestie, które należy przemyśleć, aby wybrana lampa wisząca nad stół spełniała wszystkie nasze oczekiwania:

Zobacz również: Wybierz lampy wiszące do sypialni z Italia Style!


Lampa wisząca nad stół – aranżacje spójne stylistycznie

Lampy nad stołem w salonie, kuchni czy jadalni stanowią oświetlenie uzupełniające i na pewno nie będą jedynymi lampami w pomieszczeniu. Dlatego w pierwszej kolejności należy pomyśleć o tym, aby były spójne z pozostałymi elementami systemu oświetlenia. Najprostszym rozwiązaniem jest zakup lamp z jednej kolekcji. Inną metodą jest znalezienie wyraźnego wspólnego mianownika, takiego jak kolor, zbliżony kształt, czy materiał. Najważniejsze, żeby lampy nie były od siebie odległe stylistycznie – np. żyrandol wiklinowy i metalowe pojedyncze lampy wiszące nad stół będą się zdecydowanie gryzły wizualnie.

Kwestia dopasowania lamp wiszących do pozostałych lamp nie stanowi problemu, jeśli w kuchni mamy zamontowane halogeny w suficie. Wtedy wybór modelu lampy wiszącej nad stół uwarunkowany jest głównie stylem aranżacyjnym i kolorystyką. Np. do jadalni w lofcie bezwarunkowo wybieramy metalowe lampy z odsłoniętymi żarówkami, a w nowoczesnej kuchni stosujemy stonowane kolory i proste formy.

Lampa nad stołem w salonie czy jadalni musi również tworzyć zgraną drużynę z krzesłami i samym stołem. Niektóre tworzywa nie będą się prezentowały dobrze w swoim towarzystwie. Np. stół ze szklanym blatem na metalowym stelażu i drewniana lampka sufitowa zbudują dość chaotyczny wizerunek. Dlatego dobrze jest stawiać na korespondujące ze sobą materiały.

Czytaj także: Poradnik: Z czym łączyć lampy drewniane wiszące?

Lampy wiszące do kuchni – 3-punktowe, czy pojedyncze?

To pytanie w trakcie poszukiwań idealnej lampy nad stół pada dość często. Czy lepiej postawić na jedną podłużną lampę z kilkoma żarówkami, czy wystarczy duża lampa wisząca nad stół, która obejmie swoim zasięgiem jego całą powierzchnią? A może zamiast modelu potrójnego lepsze będą trzy lampy nad stół pojedyncze? Odpowiedź na te pytania, jest wypadkową gustu i prozaicznego parametru wymiarów.

Po pierwsze, do niewielkiej kuchni, w której stoi równie niewielki stół, lepiej jest wybrać lampę pojedynczą z abażurem o średniej wielkości. Mały, minimalistyczny klosz wtopi się w wystrój i będzie niezauważalny. Lampki o wielkości „symbolicznej” prezentują się lepiej, jeśli jest ich kilka, powieszonych w rzędzie.

Lampa nad stołem w salonie o dużym metrażu może mieć spory klosz. Nad długim stołem można powiesić dwa jednakowe egzemplarze, jednak należy pamiętać, że w przypadku rozłożystych abażurów powinna być zachowana odległość przynajmniej 45 cm pomiędzy ich krawędziami. Przy długim stole świetnie sprawdzi się także lampa wisząca nad stół potrójna.

Rada! Aby uzyskać oryginalny i intrygujący efekt, można powiesić nad stołem trzy jednakowe lampy o odmiennej barwie, np. dwie czarne i jedną białą. Równie interesująco prezentują się lampy wiszące nad stół zamontowane na różnych wysokościach.

Na jakiej wysokości powiesić lampę nad stołem?

Wysokość, na jakiej należy zawiesić lampę, uwarunkowana jest zarówno wygodą użytkowników, jak i potrzebą objęcia światłem możliwie jak największej powierzchni blatu.

Mniejsze lampki nad stół mogą wisieć w odległości ok. 50-60 cm od powierzchni. Większe klosze lepiej umieszczać nieco wyżej – ok. 75-90 cm od blatu.

Oczywiście, te parametry są umowne i powinny być dopasowane przede wszystkim do naszych upodobań i komfortu. Najlepszym rozwiązaniem jest lampa nad stół regulowana lub taka, w której można skrócić kabel.

Przeczytaj również