PROMOCJA - 12 % NA WSZYSTKO PO ZAPISANIU SIĘ DO NEWSLETTERA

PROMOCJA BLACKWEEK -15% WRAZ Z KODEM BLACKWEEK15 NA WYBRANE PRODUKTY - SPRAWDŹ TUTAJ

    W produkcji mebli drewno jest wykorzystywane od wieków. To materiał szlachetny i ponadczasowy. Dlatego elementy wyposażenia wykonane z tego tworzywa mają pokaźne grono wielbicieli. Meble z drewna są komponentem wielu współczesnych aranżacji – zaczynając od salonów w stylu boho, poprzez jasne, skandynawskie wnętrza, na przestronnych, industrialnych loftach kończąc. Bez nich trudno wyobrazić sobie nowoczesne wnętrze.

    W tym wpisie bierzemy na warsztat ławy drewniane do salonu. Przyjrzymy się im bliżej nie tylko w kontekście atutów, choć na pewno warto je poznać. Opowiemy o tym, do jakich stylów pasują nowoczesne ławy drewniane oraz jakie inne materiały współgrają z drewnem. Nie zabraknie też informacji o prawidłowej pielęgnacji ław do salonu drewnianych i metodzie na przedłużenie ich żywotności, czyli olejowaniu!

    Ława drewniana i jej zalety

    Ława kawowa generalnie rzecz ujmując, jest uzupełnieniem salonowej strefy relaksu. Wraz z nią sofa i fotele tworzą funkcjonalne i wygodne miejsce do wypoczynku. Nowoczesna ława z drewna stanowi alternatywę dla stolika kawowego. Zwykle ma większy blat, co zdecydowanie należy zaliczyć do jej plusów. Jakie inne zalety ma drewniana ława do salonu? Przekonajmy się:

    • Każda nowoczesnaława drewniana jest niepowtarzalnai jedyna w swoim rodzaju – nie ma dwóch takich samych kawałków drewna, każdy bowiem ma inne, oryginalne usłojenie!
    • Ławy do salonu drewnianewytrzymałe i solidne. Nawet po wielu latach wyglądają elegancko i szykownie. W tym przypadku zresztą „wiek” jest dodatkowym atutem ławy kawowej.
    • Drewno jest tworzywem naturalnym i nie wywołuje alergii. Należy jednak sprawdzać, jakimi środkami było impregnowane.
    • Ława z drewna to inwestycja na wiele lat! Nawet kiedy pojawią się na niej widoczne ślady użytkowania, można ją odnowić – polakierować lub pomalować na inny kolor! To rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne.
    • Ławy drewniane są często uniwersalne stylistycznie. Pasują do stylu minimalistycznego, nowoczesnego, skandynawskiego…. Zresztą, poniżej dowiesz się więcej na ten temat!

    Do jakiego stylu pasuje ława drewniana do salonu?

    Style, w których drewniane meble wiodą prym to np. styl skandynawski, kolonialny, czy rustykalny. Nie oznacza to jednak, że właściciele typowo nowoczesnych wnętrz nie znajdą odpowiedniego modelu do swojego salonu. Poniżej przedstawiamy kilka nurtów aranżacyjnych, do których bez trudu dopasujecie ławę w całości wykonaną z drewna:

    • Styl prowansalski – to nurt, w którym króluje biel i pastele. Ławy dębowedo salonu o jasnym wybarwieniu, bądź pomalowane na biało, wpisują się w jego ramy idealnie.
    • Styl skandynawski – choć krajom skandynawskim daleko do Prowansji, to nurty te są zbliżone w kolorystyce. W stylu scandi dominują meble z drewna, dlatego jasna ława dębowa do salonu również się w nim sprawdzi.
    • Styl rustykalny i rustic vogue – typowo wiejskim wnętrzom trudno zaproponować coś innego niż drewno. Ława z litego drewna to po prostu must have w obu tych stylach, choć w odmianie vogue, która nie jest sielska, a wręcz wyrafinowana, należy szukać nowoczesnych ław drewnianych o lżejszej formie i eleganckim wyrazie.
    • Styl kolonialny – tego rodzaju aranżacje wykorzystują ciężkie, drewniane meble o ciemnym, głębokim wybarwieniu. W salonie kolonialnym rewelacyjnie zaprezentuje się niska ława drewniana z szufladami z subtelnym, rzeźbionym dekorem.

    Poza tym ławy kawowe w całości wykonane z drewna są też częstym komponentem tarasowych stref wypoczynkowych.

    Ława z drewna i innych tworzyw – rodzaje

    Drewno ma to do siebie, że pięknie łączy się z innymi tworzywami. Dlatego na rynku meblarskim znajdziesz też ławy do salonu drewniane z metalowymi nóżkami, czy też blatem, wykonanym ze szkła hartowanego lub tworzywa sztucznego.

    Nowoczesne ławy drewniane do salonu, w których blat opiera się na metalowym stelażu, mogą przybierać różne kształty. Proces obróbki metalu pozwala na produkcję okrągłych czy owalnych konstrukcji wspierających blat. Nie jesteśmy tutaj skazani na standardowe, prostokątne ławy drewniane do salonu. Połączenie drewna i metalu najlepiej oddaje surowy charakter stylu industrialnego. Dlatego też ławy drewniane na metalowych stelażach bardzo często zdobią poprzemysłowe lofty.

    Teraz przyjrzymy się sytuacji odwrotnej, czyli ławie kawowej, w której to stelaż jest drewniany, a blat wykonano ze szkła. Takie nowoczesne ławy drewniane do salonu są dużo lżejsze od tych, opierających się na metalowych konstrukcjach. Lekkość dotyczy zarówno wagi, jak i aspektu wizualnego. Szkło jest najczęściej przezroczyste (choć znajdziesz też wersje z matowymi, przyciemnionymi blatami), dlatego dodaje wnętrzom przestronności. Tego typu drewniane ławy kawowe pięknie prezentują się w nowoczesnych, minimalistycznych mieszkaniach.

    Ławy do salonu drewniane – jak o nie dbać?

    Ława drewniana, podobnie jak inne drewniane meble, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Choć drewno to solidny materiał, to jednak można je porysować, jeśli do czyszczenia użyjemy nieodpowiednich środków. Dlatego drewniane ławy do salonu należy czyścić miękką ściereczką, w żadnym wypadku nie używać szorstkich gąbek. Szmatka powinna być lekko wilgotna, ponieważ zbyt duża ilość wody będzie wnikać w głębokie struktury blatu ławy drewnianej, co może stopniowo osłabiać jej solidność.

    Wszelkie plamy, które pojawią się na powierzchni ławy kawowej,należy od razu usuwać, żeby nie wnikały do wewnątrz blatu. Szczególnie należy uważać z mocno barwiącymi napojami, jak kawa, czy czerwone wino. Najlepiej zaopatrzyć się w eleganckie podkładki pod kubki i kieliszki, żeby uniknąć nieestetycznych, okrągłych „pieczątek”.

    Jeśli chodzi o kurz to najlepiej usuwać go miękką miotełką lub ściereczką antystatyczną. Można też użyć delikatnych preparatów do mebli w sprayu.

    Olejowanie drewnianej ławy do salonu

    Niemniej ważne od codziennego dbania o czystość drewnianej ławy do salonu jest jej cykliczna (1-4 razy do roku, w zależności od potrzeb) impregnacja. Można to zrobić za pomocą olejowania. Polega ono na tym, że w blat ławy wciera się naturalny (a zatem ekologiczny!) środek, w postaci oleju jadalnego. Uprzednio należy ławę oczyścić z kurzu i zabrudzeń oraz dokładnie wytrzeć. Naturalne preparaty wcieramy w blat z drewna, używając miękkiej, czystej ściereczki.

    Olejowanie ławy drewnianej wzmacnia jej strukturę, impregnuje ją od wewnątrz. Zasklepia też niewielkie rysy. Co więcej, meble poddane procesowi olejowania nie przyciągają kurzu, a w ich powierzchnię nie wsiąka woda.

    Dzięki procesowi olejowania drewniana ława do salonu nabierze eleganckiego połysku i w dobrej kondycji przetrwa wiele lat.

    Przeczytaj również

    Far far away, behind the word mountains, far from the countries Vokalia and Consonantia there live the blind texts.