Nowoczesne ławy – zalety, rodzaje, wskazówki zakupowe!

polecane produkty

Ława Sardinia transparentna

Ława Sardinia transparentna

142.89 PLN
Dostępność do 7 dni
Dodaj do ulubionych
Ława metalowa Cedric Gold

Ława metalowa Cedric Gold

504.90 PLN
Dostępność do 7 dni
Dodaj do ulubionych
Ława Oprah szkło dymione 80x80 cm

Ława Oprah szkło dymione 80x80 cm

479.00 PLN
Dostępność do 7 dni
Dodaj do ulubionych


Niemal każdy, kto kiedykolwiek urządzał salon, stanął przed dylematem: stolik czy ława kawowa. Nie ulega bowiem wątpliwości, że jeden z tych mebli musi pojawić się w strefie wypoczynkowej. Nowoczesna ława to funkcjonalno-estetyczne uzupełnienie układu kanap, foteli i puf. Bez niej aranżacji brakuje wykończenia, pojawia się dziwne poczucie, że w salonowych puzzlach zabrakło jednego, kluczowego elementu.

Ławy nowoczesne to meble, których lista zalet jest dłuższa, niż mogłoby się wydawać. Ich zwolennicy cenią je za duży blat, dodatkowe półki, czy ekskluzywny wygląd. W dzisiejszym wpisie opowiemy o tym, skąd ławy kawowe wzięły się w Europie, jakie są ich wady i zalety. Odpowiemy także na pytanie o optymalną wysokość ławy do salonu oraz powiemy o ich najważniejszych rodzajach. Zapraszamy!

Ławy – nowoczesne meble o ciekawym pochodzeniu

Nowoczesne ławy do salonu to kwintesencja elegancji i designerskiego sznytu. To połączenie wysublimowanych linii, intrygujących detali i oryginalnych szlifów. Historia tego mebla sięga kilka setek lat wstecz. Istnieje kilka hipotez, dotyczących pochodzenia ławy kawowej i nie mamy pewności, czy istnieje tylko jedna, właściwa i prawdziwa historia. Skłaniamy się bardziej ku stwierdzeniu, że meble te były wypadkową różnorodnych inspiracji i wpływów. Dlatego właśnie pochodzenie dzisiejszych ław nowoczesnych jest tak fascynujące.

Ławy i stoliki kawowe powstały w Wielkiej Brytanii w czasach wiktoriańskich, tj. w XVIII wieku. Są zatem stosunkowo nowym wynalazkiem. Służyły do stawiania na nich filiżanek z herbatą, która była wówczas najmodniejszym napojem. Nic więc dziwnego, że meble szybko zyskały na popularności. Na początku stoliki kawowe były wyższe niż dzisiejsze nowoczesne ławy. Jednak z czasem modne w XVII wieku kanapy z wysokimi oparciami zostały zastąpione przez sofy z niskimi oparciami. Przez to zaczęto produkować adekwatnie niższe ławy i stoliki kawowe, bardzo podobne rozmiarami do mebli, które znamy dziś.

W historii ławy kawowej nie wolno zapominać o Japonii. Picie herbaty w Kraju Kwitnącej Wiśni było celebrowane z najwyższą czcią od wieków. A biorąc pod uwagę fakt, że pod koniec XIX wieku Brytyjczycy byli zafascynowani japońskim stylem, podłużne ławy salonowe mogły mieć źródło właśnie w tej kulturze.

Możliwe jest także, że na ostateczny kształt ławy kawowej miała wpływ cywilizacja Imperium Osmańskiego. Inspiracją dla twórców mogły być bowiem niskie stoły z popularnych w tamtych stronach ogrodów herbacianych.

Popularność ław i stolików kawowychwzrosła w latach 50. XX wieku, kiedy w powszechnej sprzedaży pojawiły się odbiorniki telewizyjne. Na niskiej ławie (w przeciwieństwie do wysokich stołów) można było śmiało położyć różne rzeczy, tak, by nie zasłaniały ekranu telewizora.

Czytaj także: Stoliki szklane: na co zwrócić uwagę, wybierając meble ze szkła?

Nowoczesne ławy – zalety i wady

Jak nietrudno się domyślić od XVIII wieku po obecne czasy ławy salonowe przeszły niejedną metamorfozę. Jednak o różnych modelach nowoczesnych ław opowiemy za chwilę. Teraz skupimy się na ich mocnych i słabych stronach. Zacznijmy od zalet:

Ławy salonowe nie mają zbyt wielu wad. Rozczarować mogą jedynie nasze nadmierne oczekiwania wobec nich. Za minus można przyjąć fakt, że ława nowoczesna nie jest dodatkowym stołem, ciężko przy niej zjeść obiad. Nie zastąpi pełnowymiarowego stołu jadalnego. Do tego, charakterystyczna, podłużna konstrukcja ławy nie sprawdzi się w małych, wąskich pomieszczeniach. Do małego salonu lepiej wybrać niewielki stolik kawowy z kwadratowym blatem.


Wysokość ławy do salonu – jaka najlepsza?

Ławy i stoliki kawowe nie są typowymi stołami, przy których siadamy na krzesłach. Najczęściej stoją przy kanapach, sofach lub fotelach, które siedzisko mają umiejscowione niżej. Co za tym idzie, aby wygodnie z nich korzystać oraz aby tworzyły ładną, wizualną całość z resztą mebli, powinny mieć odpowiednią wysokość. Ławy do salonu dobiera się do mebli wypoczynkowych, nigdy odwrotnie.

Jeśli chodzi o wysokość ławy do salonu, to standardowa oferta sklepów meblowych oscyluje między 30 a 50 cm. Niektórzy specjaliści twierdzą, że nowoczesna ława, powinna być niższa od siedziska sofy o 1-6 cm. Jednak jest to kwestia indywidualnych upodobań – może akurat Tobie wygodnie będzie, jeśli oba meble będą równe. W tym przypadku wyznacznikiem jest jedynie Twój komfort, a ten najlepiej sprawdzić w praktyce!

Jeśli masz wysoką kanapę i uważasz, że standardowe wymiary nowoczesnych ław mogłyby być nieodpowiednie, to na rynku znajdziesz także ławy do salonu wysokość 60 cm.

Nowoczesne ławy do salonu rozkładane i inne rodzaje!

Na rynku dostępne są ławy nowoczesne z różnymi udogodnieniami, które podnoszą funkcjonalność tych mebli. Standardowe modele składają się z blatu i konstrukcji wspierającej lub zwykłych nóżek. Bardzo często jednak nowoczesne ławy do salonu mają dodatkową półkę. Najczęściej umieszczona jest pod blatem, jednak coraz częściej można trafić na ławy do salonu rozkładane, które zamiast półki mają specjalny schowek. Aby się do niego dostać, należy rozsunąć dwie połacie blatu.

Oprócz tego, ławy rozkładane do salonu mają opcję zwiększania powierzchni blatu – z ławy kwadratowej do salonu można zrobić prostokątną.

Jednak na najwyższą pochwałę zasługują modele nowoczesnych ław rozkładanych i podnoszonych. W tych meblach można bowiem podwyższyć blat! Specjalne mechanizmy pozwalają zwiększyć wysokość ławy nawet o 30 cm. To wystarczy, żeby ława rozkładana do salonuzamieniła się w stół jadalniany!

Zobacz również: Stoliki kosze: modny gadżet, czy praktyczny dodatek?

Ławy nowoczesne – na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

W ramach podsumowania przygotowaliśmy listę cech nowoczesnej ławy, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Oto one:

Dodatkowe funkcjezdecyduj, czy poszukujesz prostej ławy nowoczesnej, czy np. przyda Ci się taka z podnoszonym blatem. Wtedy rozejrzyj się za nowoczesnymi ławami rozkładanymi i podnoszonymi!

Przeczytaj również