Stolik kwadratowy – co w salonach piszczy? Przegląd trendów!

polecane produkty

Oryginalna ława Mensa Nomade

Oryginalna ława Mensa Nomade

29895.15 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych


Kwadratowe stoliki kawowe to elementy wyposażenia, które łączą funkcję użytkową i ozdobną. Bez nich trudno wyobrazić sobie wygodny, praktyczny i elegancki kącik wypoczynkowy. No, chyba że lubisz stawiać kubek z kawą albo lampkę wina na podłodze koło kanapy... Ława lub stolik kawowy jest też niezbędny z punktu widzenia kompletności aranżacji – miejsce przed kanapą zarezerwowane jest właśnie dla tych mebli.

W dzisiejszym wpisie bierzemy na warsztat stoliki kawowe kwadratowe. W sezonie 2022 będą cieszyły się one szacunkiem, ze względu na popularność geometrycznych brył w trendach wnętrzarskich. Jednak istotny jest nie tylko kształt. Stoliki kwadratowe cieszą oko niesztampowym podejściem do łączenia ciekawych struktur i materiałów. Zapraszamy w podróż po galerii sklepu Italia Style, w którym znajdzie się niejeden rewelacyjny stolik kawowy kwadratowy.

Jak dopasować stolik kawowy kwadratowy do stylu wnętrza?

Sam kwadratowy blat mówi niewiele o stylistyce danego stolika kawowego. Kwadratowy kształt jest bowiem niezobowiązujący, neutralny i uniwersalny. Jednak naszym obowiązkiem jest dobierać takie meble do salonu, które będą spójne z charakterem aranżacji. Jak dopasować stolik kwadratowy do stylu wnętrza i na co zwrócić uwagę? Porady są następujące:

W stronę lasu, czyli stolik drewniany kwadratowy

Współcześni projektanci mebli w ostatnich latach szczególnie chętnie czerpią inspirację z natury. Pociągającą ich jej niedoskonałości, krzywizny, nierówności. Designerzy wykorzystują je z wielką pasją, przekuwając proste z pozoru kwadratowe stoliki kawowe w prawdziwe dzieła sztuki. Oczywiście, nie chcemy być gołosłowni, dlatego przedstawiamy trzy rewelacyjne stoliki drewniane kwadratowe, które przywodzą na myśl pachnące igliwiem leśne zagajniki.

Stolik kawowy kwadratowy Iman wykonano z drewna tekowego. Korzeń pocięto na nieregularne fragmenty i sprytnie połączono je w formę zgrabnego prostopadłościanu. Konstrukcja zawiera prześwity, co dodaje temu meblowi wyrazistego charakteru. Ten stolik drewniany kwadratowy jest niewielki, jednak dzięki aparycji rodem z leśnych ścieżek, nie ginie w aranżacji. Widoczne usłojenie jest unikalne dla każdego egzemplarza, co czyni model Iman niepowtarzalnym.

Kolejna propozycja to kwadratowystolik Ermitas. Składa się on z drewnianej skrzynki – obudowy, w której pionowo umieszczono gałęzie teczyny. Zastosowano elementy o różnej grubości, co czyni ten mebel bardziej charakternym. Siła designerskiego wyrazu tego stolika tkwi w mozaice blatu, którą tworzą słoje tekowych gałęzi. To mebel prosty, ale wyjątkowy.

Czytaj także: Stoliki metalowe - czy wiesz, z czym je łączyć w aranżacjach?


Drewniana kupka chrustu – design wyłoniony z chaosu

Ostatni stolik kawowy kwadratowy drewniany to model Aili. Jako budulec jego podstawy wykorzystano gałęzie drewna tekowego, które tworzą dość bałaganiarską, nieczytelną konstrukcję. Ale nie dajmy się zwieść – to zabieg absolutnie celowy! Ta odrobina chaosu, na którą pozwolił sobie projektant, dodaje stolikowi lekkości i uroku. Do produkcji blatu również wykorzystano teczynę. Deseczki zachowały naturalne nierówności, dzięki czemu nadają całości lekko surowego charakteru.

Metalowe miraże, czyli stolik kwadratowy 3D

Stoliki kawowe kwadratowe metalowe nie są tak przewidywalne, jak można byłoby sądzić. Twórca modelu Espiral na pewno był daleki od banału i monotonii. Jego wizja stolika kwadratowego do salonu odbiega od standardów, szczególnie dzięki podstawie. Cały stolik stworzony jest na bazie metalowego prostopadłościanu z odkrytymi ściankami. Jednak w środku bryły dzieje się prawdziwa magia. Układ czarnych, cienkich pręcików tworzy konstrukcję 3D, która przywodzi na myśl iluzję z dziecięcego kalejdoskopu. Blat wykonany jest ze szkła. Stolik kawowy czarny kwadratowy Espiral mimo stalowego stelażu jest wizualnie lekki, ale nade wszystko bardzo pomysłowy. Ożywi wnętrza w stylu loftowym, nowoczesnym, czy minimalistycznym.

Zobacz również: Stoliki szklane: na co zwrócić uwagę, wybierając meble ze szkła?

Stolik kwadratowy z malowanym blatem

Oczywiście, interesujących modeli kwadratowych stolików jest dużo więcej, niż zmieści nam się w tym wpisie. Dlatego zapraszamy do zapoznania się z całą ofertą sklepu Italia Style. Na zachętę oraz na wypadek, gdyby metalowe i drewniane stoliki kawowe, które zaprezentowaliśmy powyżej, nie zrobiły wrażenia, sięgniemy po jeszcze jeden przykład, z innej stylistycznej beczki.

Stoliki kawowe kwadratowe z kolekcji Reef to modele smukłe i kolorowe, mimo metalowego, czarnego stelaża, który tworzy ich bazę. Całą grę robią tu jednak blaty, ozdobione w wyjątkowe wzory rodem z epoki art déco. Widać tu nietuzinkowe podejście i nutkę ryzyka, podjętego w procesie tworzenia tych stolików kwadratowych do salonu. Blaty wykonano z wysokiej jakości płyty MDF, którą najpierw pokryto farbą, a potem ozdobiono niebiesko-białymi nadrukami. Malowidła są świeże i pastelowe, poszczególne ich elementy tworzą wzór kwiatowej łuski, która nadaje całości lekkiego i delikatnego wyrazu. Reef to piękne kwadratowe stoliki kawowe, które ożywią stonowane wnętrze, jednocześnie nie burząc zamysłu harmonii i konsekwencji.

Przeczytaj również