Narożniki z funkcją spania codziennego – jaki wariant kupić?

polecane produkty

Stylowy narożnik Decor

Stylowy narożnik Decor

48952.87 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Nowoczesna sofa narożna Florence

Nowoczesna sofa narożna Florence

23529.90 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Stylowa sofa narożna Treol

Stylowa sofa narożna Treol

19614.81 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Szara rozkładana sofa narożna Sofie

Szara rozkładana sofa narożna Sofie

5425.46 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Nowoczesna ogrodowa sofa narożna Begin

Nowoczesna ogrodowa sofa narożna Begin

34971.36 PLN
Dostępność do 21 dni
Dodaj do ulubionych
Designerski narożnik Liverpool

Designerski narożnik Liverpool

21000.00 PLN
Dostępność do 60 dni
Dodaj do ulubionych
Elegancki narożnik Soho

Elegancki narożnik Soho

35740.00 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych
Stylowy narożnik London Regular

Stylowy narożnik London Regular

18905.00 PLN
Dostępność do 31 dni
Dodaj do ulubionych


Kanapy narożne zdobyły błyskawiczną popularność, odkąd tylko się pojawiły. Stało się tak nie tylko dzięki ich wysokiej funkcjonalności i przydatności. Istotny jest także fakt, że nowoczesne narożniki z funkcją spania są kompaktowe, zwarte i eleganckie. Projekty rogówek charakteryzuje harmonia proporcji – nawet duży narożnik z funkcją spania codziennego nie jest bezsensowną bryłą, która przytłacza aranżację. Oczywiście, pod warunkiem, że odpowiednio dopasujemy go do potencjału pomieszczenia.

Rozkładany narożnik wybierają osoby, które chcą zagwarantować sobie dodatkowe miejsce do spania w mieszkaniu. To główny, lecz nie jedyny powód. Wygodne narożniki do salonu pozwalają także na sprytne wypełnienie jego rozległej przestrzeni lub oddzielenie otwartej kuchni od strefy dziennego wypoczynku.

W dzisiejszym wpisie opowiadamy o trzech typach narożników z funkcją spania codziennego. Mówimy o ich zaletach i wadach, a także rodzajach systemów rozkładania.

Mechanizmy rozkładania narożników z funkcją spania codziennego

Nowoczesne narożniki z funkcją spania różnią się stylem, kolorem, rodzajem tapicerki i rozmiarem. Jednak jest jeszcze coś, czego nie widać na pierwszy rzut oka – to system rozkładania. Wygodny narożnik do spania może opierać się na kilku typach mechanizmów, które umożliwiają jego rozłożenie. Oto najpopularniejsze z nich:

Zalety rozkładanych narożników

U osób, urządzających salon, bardzo często pojawiają się wątpliwości, dotyczące tego, czy wybrać narożnik rozkładany z funkcją spania. Za ich zakupem przemawiają jednak liczne korzyści.

Pierwszą, najbardziej oczywistą zaletą rozkładanego narożnika, jest dodatkowe miejsce do spania. Przyda się nie tylko w czasie dłuższego pobytu dalekiego kuzyna, teściów, czy dawnych znajomych ze studiów. Nawet jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem osobnej sypialni, to czasem noc spędzona na rogówce w salonie, przy wtórze włączonego telewizora jest ciekawą odmianą i.... sposobem na przetrwanie bezsennych godzin.

Wygodny narożnik do spania to także idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą przeznaczyć całego pokoju na sypialnię. W salonie też da się nieźle wyspać! Poza tym mały narożnik z funkcją spania codziennego to także dobra opcja do kawalerki, w której wszystkie meble powinny być maksymalnie funkcjonalne.

Duży narożnik z funkcją spania codziennego pozwala również na zgrabne i rozsądne zagospodarowanie przestrzeni w salonie, połączonym z otwartą kuchnią. Wyznaczy granicę między dwoma strefami.

Czytaj także: Narożniki rozkładane - 5 powodów, dla których warto je mieć!


Czy wygodny narożnik do spania ma wady?

Jeśli chodzi o wady kanap narożnych, to większość wynika z niewłaściwego wyboru modelu.

Niektóre nowoczesne narożniki z funkcją spania ciężko się rozkładają, dlatego, jeśli zamierzasz spać na nim codziennie, dobrze sprawdź, czy czynność nie jest zbyt uciążliwa. Np. system belgijski (sedak) jest w tym kontekście niezbyt wygodny. Jest mało stabilny, opiera się na konstrukcji aluminiowej, którą wypełniają listewki, dlatego nie jest polecany dla cięższych użytkowników. Na szczęście, ten rodzaj mechanizmu w rozkładanych narożnikach spotykamy już bardzo rzadko.

Wadą niektórych modeli jest także brak pojemnika na pościel. Niektóre narożniki do spania codziennego, zwłaszcza w formie dużych brył, nie nadają się też do małych pomieszczeń, ponieważ zwyczajnie je przytłaczają i pochłaniają przestrzeń. W takich przypadkach lepiej wybrać mniejszą sofę.

Nowoczesne narożniki z funkcją spania – L czy U?

Jeśli chodzi o formę rogówek, zasadniczo możemy je podzielić na dwie grupy: narożniki w kształcie litery L i U.

Narożniki w kształcie L są prawo- lub lewostronne, dlatego przed zakupem dobrze jest rozważyć, w którym rogu salonu stanie mebel. W tej opcji można bez trudu znaleźć mały narożnik z funkcją spania codziennego – „eLki” są też zazwyczaj bardziej kompaktowe i mniej rozległe. To korzystny wybór do niezbyt dużych pomieszczeń – narożnik rozkładany z funkcją spania zastąpi zarówno trio „kanapa + fotele”, jak i łóżko!

Wygodny narożnik do spania w kształcie U po rozłożeniu to niemal królewskie łoże. Przestrzeń do leżenia jest naprawdę imponująca. Szczególnie entuzjastycznie przyjmą ten narożnik osoby wysokiego wzrostu. Okazałe rozmiary mają jednak pewne konsekwencje – narożniki z funkcją spania codziennego „U” przeznaczone są do salonów o dużych metrażach.

Rozkładany narożnik do spania U najlepiej prezentuje się, kiedy stoi mniej więcej w 2/3 pokoju. Warto wykorzystać jego potencjał, jeśli potrzebujesz oddzielić duży salon od otwartej kuchni. Model w kształcie „U” będzie do tego rodzaju triku idealny!

Narożniki do spania codziennego – czy mogą być modułowe?

Specyficznym rodzajem kanap narożnych, które weszły na rynek stosunkowo niedawno, są narożniki modułowe. Wyróżniają się tym, że pozwalają na modyfikację formy i rozmiarów. Dzięki narożnikom modułowym możesz przez chwilę poczuć się, jak projektant lub... dziecko, budujące z klocków! Samodzielnie konfigurujesz elementy składowe rogówki, tak, aby spełniały Twoje oczekiwania w stu procentach!

Jeśli masz wątpliwości, czy narożnik modułowy może mieć funkcję spania codziennego, to odpowiadamy – jak najbardziej! Oczywiście, nie każdy model będzie miał możliwość doboru rozkładanej części, dlatego musisz to sprawdzić przed zakupem. Bez trudu znajdziesz także elementy z pojemnikiem na pościel, więc nie musisz się obawiać, że za możliwość dowolności w konfigurowaniu układu sofy, zapłacisz brakiem miejsca na kołdrę i poduszkę!

Modułowe narożniki z funkcją spania polecane są w szczególności kreatywnym użytkownikom, którzy lubią zmiany.

Czytaj także: Narożnik granatowy: moda czy klasyka?

Przeczytaj również